środa 08 kwiecień 2020

Wystawa w Gieczu

,,Kościół, który zbudowali aniołowie..."

 

Pierwsza wystawa czasowa prezentowana w nowo wybudowanym budynku wystaw na terenie osady edukacyjnej poświęcona jest kościołowi Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Gieczu.

Tytuł wystawy zaczerpnięto z Tygodnika Powszechnego z 1862 r., w którym Emil Kierski wspominając giecką świątynię napisał zdanie: „Pomiędzy ludem utrzymuje się podanie, że kościół ten stawiali aniołowie”.

 

Na niewielkiej sali ekspozycyjnej zapoznać się można było z historią ponad 800-letniego kościoła zilustrowaną przedmiotami odkrytymi podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przy tej budowli w ostatniej dekadzie XX w. Zdecydowana większość eksponatów prezentowana jest po raz pierwszy. Zapoznać się można nie tylko z przedmiotami stanowiącymi wyposażenie kościoła, lecz również z drobnymi, osobistymi rzeczami Gieczan pochowanych przed kilkuset laty w kościele. Wśród starannie wyselekcjonowanego zbioru eksponowanych zabytków uwagę zwracają dewocjonalia, okucia ksiąg liturgicznych, tkaniny oraz monety. Podkreślić należy, że liczna była grupa okazów unikatowych.

 

Scenariusz wystawy: Elżbieta Indycka (kurator)

Oprawa plastyczna: Piotr Buczkowski, Krzysztof Domaradzki

Fotografie: Mariola Jóźwikowska, Archiwum WUOZ Poznań

Współpraca: Iwona Dębska

Alina Jankowska

Tomasz Hildebrandt

Mariusz Czeski

Rafał Plebański

 

Czas trwania ekspozycji: 17.05.2011 – 21.12.2012

FOTORELACJA

Archiwum