logo
Facebook - Strona Muzeum Instagram - Strona Muzeum
PL EN UK
Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo

Zaplanuj zwiedzanie

Godziny otwarcia i ceny biletów Baza gastronomiczna i noclegowa Kalendarium 2022 Deklaracja dostępności

Oddziały

Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo

Misja

Historia

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski Gieczu Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Ostrów Radzimski

Zbiory

Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Ostrów Radzimski Muzeum na światowych wystawach

Badania

Badania interdyscyplinarne Badania archeologiczne Badania podwodne Badania przyrodnicze Badania etnograficzne

Zespół

Rada Muzeum

Nagrody

Otrzymane - Sybilla i Izabella Przyznawana - Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego

Bractwo Dzwonników Dzwonu Mieszko i Dobrawa

Przetargi Newsy Blog FAQ
Oferta Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo Ostrów Radzimski Nauczyciele Osoby z niepełnosprawnością Widzowie indywidualni (dzieci-młodzież-dorośli) Zajęcia poza muzeum – „Poza białym sześcianem”

Ostrów Lednicki

Wystawy stałe Wystawy czasowe Wystawy objazdowe Archiwum

Wielkopolski Park Etnograficzny

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Ostrów Radzimski

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Punkt Etnograficzny w Rogierówku

Wydawnictwa
Kontakt
☰

Niecodzienne odkrycia kopalni torfu we wsi Nienawiszcz

12 maja br. na Wydziale Melioracji i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyło się seminarium naukowe pt. „Niecodzienne odkrycia w kopalni torfu we wsi Nienawiszcz”. Organizatorami obrad była Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Centrum Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.


W spotkaniu udział wzięli głównie pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jak również przedstawiciele Lasów Państwowych, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Polskiego Związku Łowieckiego.
Sesję rozpoczęło przemówienie prof. dr hab. Janiny Zbierskiej – Kierownik Centrum Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Następnie głos zabrał pierwszy referent mgr Przemysław Frankowski, Prezes firmy wydobywającej torf w Nienawiszcz, który nakreślił przyrodnicze uwarunkowania i sposoby zagospodarowania wyrobiska poeksploatacyjnego torfu.
Drugi referat pt. „Pradzieje Nienawiszczy” wygłosili dr Iwona Sobkowiak-Tabaka z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oddział w Poznaniu oraz mgr Andrzej Kowalczyk z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Referat dotyczył stanu wiedzy o osadnictwie w rejonie Nienawiszczu, prezentował efekt prowadzonych latem 2010 r. prac wykopaliskowych i wstępne wyniki badań odkopanych przedmiotów, kości i poroży.
Trzeci referat pt. „Zwierzęta Wielkopolski w dawnych czasach” wygłosił prof. dr hab. Daniel Makowiecki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Znany na całym świecie archeozoolog na przykładzie przeprowadzonych setek analiz odpadów konsumpcyjnych odkopywanych na stanowiskach archeologicznych przedstawił zwierzęta – kręgowce, żyjące w średniowieczu i porównał je ze współczesnymi. Poruszył temat preferencji konsumpcyjnych ludzi żyjących w średniowieczu, okresie nowożytnym i w czasach współczesnych.
Ostatni referat pt. „Jelenie sprzed 8 tysięcy lat” wygłosił dr Tomasz Sobalak - Zastępca Nadleśniczego w Nadleśnictwie Łopuchówko. Referent przedstawił ewolucję jelenia, którego przodkowie na ziemi pojawili się około 60 mln lat temu. Dokładnie opisał znalezione w kopalni torfu poroża, wydatowane metodą radiowęglową C14 na 8400 lat. Porównał okazy ze współczesnymi trofeami, omówił rolę jaką pełnią poroża u jeleni.
Seminarium zakończyła prezentacja najciekawszych przedmiotów wykopanych w kopalni torfu. Wyniki badań jeszcze przez dłuższy czas były omawiane przez referentów i zaproszonych gości, dyskusja na ten temat przeniosła się następnie do kuluarów.

 

 

  • Polityka Prywatności
  • Rodo
  • Kodeks Etyki
  • Umowy o współpracy
  • Patroni/Partnerzy
  • Deklaracja dostępności
  • Przetargi
  • Dla mediów
Nagroda Orła
Nagroda Orła
Projekt
Projekt
Modernizacja Muzeum
Modernizacja Muzeum
Szlak Św. Jakuba
Szlak Św. Jakuba
Projekt
Projekt
Film Wyspa władców
Film Wyspa władców
Do pobrania
Do pobrania
Studia Lednickie
Studia Lednickie
DOTACJE
DOTACJE
Albin Węsierski
Albin Węsierski
Urzad
Pomnik historii
Prog Reg
WFOŚ
BIP
Copyright © Lednica 2022