poniedziałek 31 maj 2021

1/06 Dzień Dziecka - Dzień Patrona w Grzybowie

Dziecko w stroju słowiańskim w drewnianym wózku.

1 czerwca 2021 r. w godzinach od 1000 do 1600  terenowe gry edukacyjne w plenerze i zabawy edukacyjne – zapraszamy na wyprawę, która przeniesie dzieci i dorosłych do wczesnośredniowiecznego grodu gdzie uczestnicy poznają historię i życie codzienne w X/XI wieku, zdobędą grzybowski skarb, wezmą udział w zabawach sprawnościowych, a pobyt na grodzie pozwoli również poznać i przypomnieć postać Olgierda Brzeskiego, odkrywcy grzybowskiego grodu.  Dla dorosłych i dzieci – ten dzień niech będzie zarazem okazją do odwiedzin w muzeum, obejrzenia jak zmienił się gród, odwiedzenia nowej wystawy URODZINY PAWILONU jak i stałej wystawy archeologicznej p.t. Nóż – przedmiot niebanalny.  
 
Wszystkich turystów zapraszamy z koszami piknikowymi, pozwalamy na wypoczynek i zabawę z historią.
 
W dniu 1 czerwca, po raz kolejny będzie obchodzony w Grzybowie Dzień Patrona Zespołu Szkół Społecznych, które przyjęły imię Olgierda Brzeskiego. 
(…)  Tuż przy drodze Września-Witkowo, naprzeciwko grodu w Grzybowie, znajduje się murowany dwór swym rodowodem sięgający XIX wieku. W latach 30. XX wieku do mieszkającej tutaj Stefanii Lutomskiej przyjeżdżał na wakacje jej bratanek – Olgierd Brzeski. Ulubionym miejscem wakacyjnych zabaw Olgierda, kuzyna Henryka Lutomskiego i ich towarzyszy był teren grodziska. Jednak dla Olgierda stało się ono miejscem budzącym zainteresowania historyczne, a w końcu obiektem badań. Zainteresowania archeologią prawdopodobnie zrodziły się podczas wizyty w Biskupinie, gdzie udał się wraz z ojcem będącym jednym z ówczesnych sponsorów badań biskupińskiej osady. Młody Olgierd w 1937 roku wykonał we wnętrzu grodu niewielki, ale bardzo znaczący wykop. Ten stosunkowo mały sondaż stał się dla Olgierda początkiem wielkich odkryć archeologicznych. Jednak nim do nich doszło minęło sporo czasu...
 
W 1987 roku pojawił się w rodzinnym Poznaniu, gdzie postanowił założyć Fundację Brzeskich, której celem jest wspieranie wykopalisk w Grzybowie. Po rozmaitych perypetiach administracyjnych fundację udało się zarejestrować przy Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk, gdzie znalazł współpracowników w osobach profesor Zofii Kurnatowskiej opiekunki badań i mgra Mariusza Tuszyńskiego bezpośredniego realizatora wykopalisk w terenie. Od 1989 roku Fundacja Brzeskich wspierała systematycznie prace wykopaliskowe w Grzybowie.
 
W 1996 roku Rada Miasta Wrześni przyznała Olgierdowi Brzeskiemu tytuł Honorowego Obywatela Wrześni. A w 2003 roku Społeczna Szkoła w Grzybowie przyjęła Jego imię.
Olgierd Brzeski zmarł 2 grudnia 2000 roku w Kanadzie. Jednak zgodnie z jego ostatnią wolą prochy zostały sprowadzone do Polski i 25 maja 2002 roku złożone zostały w rodzinnym grobowcu w Jarząbkowie.  
(fragment tekstu „Muzeum w Grzybowie” J. Wrzesiński) 
 
 
 
Dla dzieci Wstęp Wolny!
Kontakt:
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Grzybowo 10a, 62-300 Września
tel. 507 513 798
e-mail: grzybowo@lednica.pl 
 
 
 
Podczas wydarzenia będzie nagrany materiał filmowy i fotograficzny, który może być publikowany w celach promocyjnych.
 

Archiwum