poniedziałek 02 październik 2023

16-17/10 Konferencja naukowa w Gieczu

GRÓD PIASTOWSKI W GIECZU – GENEZA, FUNKCJA, KONTEKST. 10 LAT PÓŹNIEJ

Konferencja naukowa

 

W roku 2023 mija 60 lat od powstania Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu – placówki o długiej, sięgającej okresu milenijnego, tradycji badań archeologicznych piastowskiego ośrodka grodowego w Gieczu w kontekście tworzenia się polskiej państwowości. Wynikiem tych badań, które od końca lat 90. XX wieku zyskały na intensywności, są spektakularne odkrycia rzucające nowe światło na okres najwcześniejszych dziejów związanych z powyższą tematyką oraz pozwalające na nowe interpretacje odnoszące się do chronologii i charakteru przemian kulturowych związanych z tworzeniem się piastowskiego władztwa.

Bardzo ważnym akcentem obchodów Jubileuszu gieckiego Rezerwatu jest więc dla nas organizacja ogólnopolskiej konferencji, na której chcemy przedstawić rezultaty naszych badań i przedyskutować możliwości ich interpretacji w szerokim gronie środowiska naukowego reprezentującego dyscypliny, które w swoich studiach uwzględniają ustalenia archeologii (historycy, historycy architektury, numizmatycy, antropolodzy, biochemicy).

Osobą, która przez wiele lat – poprzez pełnioną funkcję przewodniczącej naukowego zespołu interdyscyplinarnego Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – była Opiekunem merytorycznym gieckich działań badawczych jest, związana przez prawie całą swoją działalność naukową z poznańskim oddziałem IAE PAN, Pani Profesor Zofia Hilczer-Kurnatowska, której pamięci – w dziesiątą rocznicę Jej śmierci – chcemy powyższe spotkanie dedykować.

Serdecznie zapraszamy

Komitet Organizacyjny

dr Antoni Pelczyk (z-ca dyrektora MPPL)

Teresa Krysztofiak (MPPL, O/Giecz)

prof. dr hab. Michała Kara (IAE PAN, O/Poznań)

 

 

 

fot. M. Krzepkowski

 

 

 

PROGRAM

Archiwum