piątek 14 styczeń 2022

Dotacja - Cmentarzysko wczesnośredniowieczne w Gieczu (stan. 4)

okładka publikacji

W roku 2021 Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zakończyło realizację projektu naukowo-badawczego pt. Giecz, stan4. Opracowanie i publikacja materiałów archeologicznych z wczesnośredniowiecznego cmentarzyska, dofinansowanego w ramach Programu Ochrona zabytków archeologicznych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (zgodnie z umową nr 3648/20/FPK/NID) oraz w ramach dotacji celowej na realizację tego projektu ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Projekt był realizowany w latach 2020-2021. Celem projektu było opracowanie oraz udostępnienie środowiskom naukowym i konserwatorskim materiałów archeologicznych z wczesnośredniowiecznego cmentarzyska nr 4 w Gieczu, gm. Dominowo, pow. średzki wielkopolski, woj. Wielkopolskie.

Cmentarzysko będące przedmiotem badań, położone jest po zachodniej stronie obecnie zlądowaconego jeziora, w niewielkiej odległości od grodziska (Giecz-Grodziszczko stan. 1). Odkryto je w roku 1959, ponownie badane było w latach 1999 - 2008 przez ekspedycje związane z gieckim Oddziałem MPP na Lednicy i Fundacją Slavia. Badania wykopaliskowe przeprowadzono na obszarze ponad 1350 m2 , na którym wyeksplorowano 281 grobów.

Stanowisko nr 4 jest jednym z czterech cmentarzysk odkrytych w obrębie gieckiego zespołu osadniczego. We wczesnym średniowieczu dwa z nich założono w sąsiedztwie grodu, po zachodniej stronie jeziora, a dwa kolejne przy kościołach: grodowym św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia NMP, który zbudowano na osadzie po wschodniej stronie jeziora. Giecki zespół osadniczy był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej.

Badania wykopaliskowe tego szkieletowego, rzędowego cmentarzyska użytkowanego między drugą połową X a początkiem XIII wieku dostarczyły licznego i różnorodnego zbioru materiałów archeologicznych. Realizacja projektu pozwoliła na jego uporządkowanie i analizę. Wykonano konserwację artefaktów pozyskanych w ramach tych badań, a także ich dokumentację rysunkową i fotograficzną. Przeprowadzono archeologiczną analizę grobów oraz przedmiotów, wykorzystano przy tym wyniki badań laboratoryjnych. Wykonano także datowanie radiowęglowe próbek pobranych z kości ludzkich ze 100 grobów.

 

 


Rok 2020 – pierwszy rok realizacji projektu Giecz, stan4. Opracowanie i publikacja materiałów archeologicznych z wczesnośredniowiecznego cmentarzyska, dofinansowanego w ramach Programu Ochrona zabytków archeologicznych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (zgodnie z umową nr 3648/20/FPK/NID) oraz w ramach dotacji celowej na realizację tego projektu ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

W pierwszym roku realizacji projektu dokonano przeglądu przedmiotów pochodzących z grobów pod kątem oceny ich stanu zachowania oraz wykonano niezbędne prace konserwatorskie. Przygotowano rozdziały zawierające charakterystykę cmentarzyska oraz analizę przedmiotów z grobów. Wykonano badania radiowęglowe próbek pobranych z kości ludzkich.

Elżebieta Indycka

 

    


 

       

 

 

 

Archiwum