czwartek 09 maj 2019

22/06 Noc Kupały

    Zapraszamy do udziału w najstarszej z imprez muzealnych – w ,,Nocy Kupały”, która odbędzie się 22 czerwca na terenie Małego Skansenu. Historia jej związana jest z początkami założenia muzeum. Pierwsza impreza odbyła się już w roku 1969 na wyspie Ostrów Lednicki. Przez kolejne lata 1970 i 1971 zabawy Nocy Świętojańskiej w wykonaniu Zespołu Lednica odbywały się na wyspie. Od 1973 roku nowym miejscem imprezy stał się teren na Małym Skansenie, naprzeciw przeprawy promowej na wyspę, na którym imprezy odbywają się do dzisiaj.
Noc Kupały – znana również jako Noc Kupalna, Kupalnocka, Kupała czy Sobótka – jest świętem związanym z przesileniem słonecznym, przypadającym na najkrótszą noc w roku. Należy zauważyć, że jest to święto wielowątkowe. Dotyczy żywiołów – ognia i wody – kultu płodności i miłości, przepychu, uciech cielesnych i potężnych zabiegów magicznych. Świętujący rozpalają ogniska, wrzucają do niego zioła i skaczą przez nie, kąpią się w rzekach. Czynność ta w noc przełomową uwalnia od złych mocy, daje nowe siły, zdrowie, zapewnia szczęście i oczyszczającą moc. Dziewczęta, rzucając wianki, odczytują z nich wróżby dla siebie. Gdy wianek popłynie daleko, oznacza to, że panna nie może się spodziewać rychłego zamążpójścia. Strona, w którą popłynie wianek, wyznacza kierunek, z którego przybędzie wybranek. W starych podaniach możemy wyczytać, że gdy młodzieniec wyłowi wianek puszczony na wodę, dziewczyna, która uwiła ten wianek, stanie się jego żoną. Najkrótsza noc w roku dla wielu osób oznacza ułatwiony kontakt z zaświatami. Bowiem to właśnie w czasie tego starosłowiańskiego święta zacierają się granice łączące żywioły, a tajemnicze obrzędy zabierają nas w świat miłosnej magii.
Szczególnym rytuałem tej nocy jest poszukiwanie kwiatu paproci, zwanego perunowym kwiatem. Dość często pod tym pretekstem pary udawały się w zaciszne miejsce, by dać upust swym żądzom. Na różnych obszarach słowiańszczyzny występowało wiele rytuałów: wróżono z kwiatów, ziół czy wody w studniach. Obchodzono domostwa z pochodniami, co miało chronić przed złymi siłami, zapewnić bezpieczeństwo i pomyślność. Współcześnie rytuał puszczania wianków cieszy się coraz większą popularnością, co można zaobserwować w wielu miejscach. Klimat w przestrzeni historycznej Ostrowa Lednickiego jest jednak niepowtarzalny! 
 
 
W tym roku przygotowaliśmy dla Was dużo atrakcji. Program podzielony został na dwa panele, dla dzieci i dorosłych. Zapraszamy! 

 

 

Program 50. Nocy Kupały
 
Panel I. Program
18:00Bajki Kamishibai – teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małej, płaskiej, otwartej częściowo skrzynki drewnianej, pełniącej funkcję sceny/ekranu. Teatrzyk będzie skierowany głównie do najmłodszych odbiorców, jednak ta rzadko spotykana forma wzbudza zainteresowanie również dorosłych. 
 
18:00Gra terenowa – uczestnicy dowiadują się ciekawostek dotyczących świata roślin, trafiają na różnorodne zadania do rozwiązania. Świetna zabawa dla bardzo zróżnicowanych odbiorców. 
 
18:00 Magiczne ziele – wszelkie ciekawostki dotyczące ziół, które były znane w odległych wiekach. Spora część wiedzy naszych przodków dziś już jest zapomniana, dlatego postaramy się je wskrzesić dzięki współczesnej zielarce. 
 
18:00 Warsztaty z tańcem przez wieki – taniec to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ten muzyczny krąg przeniesie nas pełna pasji tancerka, która nie tylko zademonstruje kroki, ale i przybliży historię poszczególnych tańców. 
 
18:00 Warsztaty Wijewianki – niezapomniana przygoda plecenia wianków z pięknych kwiatów wraz z poznawaniem ciekawych historii nie tylko odnoszących się do przyrody. 
 
18:00– Magiczny wianek – warsztaty dla wszystkich przybyłych, chcących wykonać swój wianek, aby o północy zgodnie ze słowiańską wróżbą rzucić go w toń jeziora Lednica. 
 
18:00Gry i zabawy historyczne – punkt programu poświęcony najmłodszym uczestnikom. Zapraszamy zarówno na gry sprawnościowe, jak i quizy i zagadki.
 
19:00Miłosne kalambury – każdy lubi zgadywanki, jednak w tak wyjątkowej i romantycznej przestrzeni dorośli będą mogli bawić się w kalambury, których hasła (mamy nadzieję) rozgrzeją ich zmysły.
 
19:30Widowisko obrzędowe: NOC KUPAŁY (dla dzieci) – nie każdy młody uczestnik wytrwa do późnych godzin nocnych, dlatego z myślą o tych odbiorcach zostanie przygotowane krótkie przedstawienie pokazujące, czym było słowiańskie święto miłości, które obecnie młodzi ludzie łączą tylko z walentynkami. 
 
19:00 Miłosne wróżby – któż nie chciałby poznać swej przyszłości? W czasie tej wyjątkowej najkrótszej nocy chętni niebojący się tego, co może dać im nadchodzący czas, za sprawą naszego Maga, będą mogli uzyskać kilka wskazówek odnoszących się do ich przyszłego życia, nie tylko tego miłosnego.
 
19:00 film o miłości (Rybakówka); później zapętlona prezentacja składająca się ze zdjęć z poprzednich imprez świętojańskich. Zapraszamy w sentymentalną podróż pokazującą, jak przez 50 lat bawili się uczestnicy tej wyjątkowej imprezy plenerowej.
 
 
 
Panel II. Program
 
19:30KONCERTY ZESPOŁÓW MUZYCZNYCH – nieodłącznym punktem programu imprezy jest blok koncertowy, pełen niezapomnianych skocznych dźwięków i energetycznych wrażeń. 
 
22:00–23:00Widowisko obrzędowe NOC KUPAŁY – nocne widowisko przybliżające obrzędowy charakter święta, obfitujące w specyficzną muzykę, ognie i charakterystyczne tańce. 
 
20:00WARSZTATY WIJEWIANKI – niezapomniana przygoda plecenia wianków z pięknych kwiatów wraz z poznawaniem ciekawych historii nie tylko odnoszących się do przyrody. 
 
 

Kapela TĘGIE CHŁOPY

 

 

 

    Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

 
Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby. Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013-2016). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.
 
Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic – Marii Kowalik i Marii Gałki.
 
Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji i Francji. W 2014 r. wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka Orszak weselny/Żałobny rapsod, zrealizowanym przez Polskie Radio.
Tęgie Chłopy wydały dotychczas dwie płyty: Dansing (wyd. Muzyka Odnaleziona, październik 2015) i Wesele!(grudzień 2017, wyd. Wodzirej). 
 
W marcu 2019 roku pierwsza płyta Tęgich Chłopów „ Dansing” została uznana za najlepszą płytę folkową ostatnich 25-lat w plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia. 
 
Skład kapeli:
  • Maniucha Bikont – tuba, śpiew
  • Maciej Filipczuk – skrzypce
  • Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew
  • Mateusz Kowalski – akordeon, baraban, skrzypce i śpiew
  • Michał Maziarz – skrzypce
  • Dorota Murzynowska – baraban
  • Szczepan Pospieszalski – trąbka
  • Michał Żak – klarnet
  • Marcin Żytomirski – skrzypce

 

 

Zespół DIKANDA

 

 

 

    Dikanda to uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym szczeciński zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 r. Dikanda ma w swoim dorobku 7 płyt – w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA), zdobyli także liczne nagrody - w tym „Płyta roku” niemieckiego czasopisma „Folker” przyznana w 2005 roku za „Usztijo”. Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy - „dikandisz”. Najważniejszy w twórczości zespołu jest przekaz, który jest  relacją między artystami a publicznością. 
 
Dyskografia:
Muzyka czterech stron wschodu (2000)
Jakhana Jakhana (2002)
Usztijo (2004)
Ajotoro (2008)
Live (2010)
DIKANDA Live in Zakopane (2013)
Rassi (2013)
Devla Devla (2017)
 
Ważne występy i nagrody:
Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja 1999 – I nagroda
Festiwal Eurofolk 1999 – I nagroda
Montreux Jazz Festival – Montreux 2001
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej – Opole 2001, 2002
Sziget Festival – Budapeszt 2003
Folkowy Fonogram Roku – III miejsce za płytę Jakhana Jakhana 2002
Festiwal Folkherbstfestival Plauen 2004 – I nagroda i nagroda publiczności
Występ w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Radiowej Trójce 2008
XVII Przystanek Woodstock – Kostrzyn nad Odrą 2011
 
Zespół:
Ania Witczak - śpiew, akordeon
Dominik Bieńczycki - skrzypce
Daniel Kaczmarczyk - instrumenty perkusyjne
Piotr Rejdak - gitary
Grzegorz Kolbrecki - kontrabas
Kasia Bogusz - śpiew
Szymon Bobrowski - trąbka

 

 

 

UWAGA!

 

 Na pierwsze 50 osób (po ukończeniu 18 roku życia), które od godz. 18:00 przybędą do kasy na Małym Skansenie przy Ostrowie Lednickim, będą czekać upominki!

→ Darmowy dojazd na Noc Kupały 

 

Wstęp wolny!

 

 

Podczas wydarzenia będzie nagrany materiał filmowy i fotograficzny, który może być publikowany w celach promocyjnych.

Archiwum