piątek 24 maj 2019

Noc Muzeów- relacja fotograficzna

Kolejna Noc Muzeów w gieckim rezerwacie za nami. Dzięki niespodziewanie sprzyjającej pogodzie udało się zrealizować wszystkie punkty zaplanowanego programu.

Przez pierwsze godziny Nocy nasze działania przebiegały dwutorowo. Na osadzie wczesnośredniowieczni mieszkańcy Giecza (w ich role wcielili się wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Gieczu) pomagali naszym najmłodszym gościom (oraz ich rodzicom) w rozwiązywaniu zadań przygotowanej specjalnie na ten wieczór gry terenowej. W tym roku tematem przewodnim były zanotowane w kronikach wydarzenia z okresu panowania Mieszka I, a rozwiązaniem imię najbardziej bajecznego kronikarza naszych dziejów Mistrza Wincentego (Kadłubka). W tym czasie przebywający na osadzie piknikowali przy płonącym ognisku oraz korzystali z możliwości zapoznania się z nagrodzoną w konkursie na muzealne wydarzenie w Wielkopolsce IZABELLA 2018 wystawą czasową „Żywot człowieka poczciwego”.

W tym samym czasie zainteresowani historią skorzystali z propozycji archeologicznego spaceru po Gieczu rozpoczynającego się na wystawie stałej, a prowadzącego przez grodzisko, cmentarzysko i groblę do romańskiego kościoła NMP i św. Mikołaja. Wielu skorzystało też z możliwości zapoznania się z wynikami naszych ubiegłorocznych badań wykopaliskowych prowadzonych na cmentarzysku i przy kościele grodowym. Przyjazne wnętrze kościoła parafialnego św. Jana Chrzciciela sprzyjało również wysłuchaniu dźwięków średniowiecza. Koncert Jarosława Wietrzyńskiego i Macieja Paterczyka ukazał, że muzyka sprzed 800 lat również pełna jest pasji i namiętności.

Po 21-wszej uwaga wszystkich skierowana była na osadę, gdzie odbyła się premiera przedstawienia plenerowego „Bajeczne dzieje Polski” – efekt kilkutygodniowych przygotowań, w ramach projektu „Wolontariusze na grodzie”, grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Gieczu (oraz jej absolwentów, obecnie średzkich licealistów). Wszystko zagrało, do scenografii bajecznych dziejów dołączył nawet księżyc (w pełni).

Ostatni goście odwiedzili nas tuż przed 24-tą. Dziękujemy za liczne przybycie, do zobaczenia za rok.

Teresa Krysztofiak

 

Fot. A. Łaniecka, M. Miciak, T. Krysztofiak

Archiwum