poniedziałek 17 kwiecień 2023

Rocznica chrztu Mieszka I

14 kwietnia 966 Mieszko, książę Polski, chrzci się [Rocznik kapitulny krakowski, MPH SN, V, s. 43]

14 kwietnia obchodzimy symboliczne Narodowe Święto Chrztu Polski. Zostało ono ustanowione przez Sejm RP w celu upamiętnienia datowanego na 14 kwietnia 966 r. chrztu księcia Mieszka I – pierwszego historycznego władcy państwa nazywanego od ok. 1000 r. Polonią – Polską.

 

Przyjęto z pewną dozą prawdopodobieństwa, że chrzest Mieszka mógł odbyć się w Wielką Sobotę. Do takich ustaleń wykorzystano analogie związane z okresami liturgicznymi Kościoła, w których najczęściej władcy przyjmowali chrzest. Jak obliczono, w 966 r. Wielka Sobota przypadała 14 kwietnia.

 

Wprowadzenie chrześcijaństwa przez księcia Mieszka I było jednym z pierwszych przełomowych momentów w dziejach naszego kraju. Chrzest wzmocnił pozycję władcy oraz dał mu boską legitymizację, czyniąc z niego równorzędnego partnera w rodzinie chrześcijańskich władców Europy. Należy pamiętać, że ugruntowanie się wiary chrześcijańskiej na ziemiach polskich było długotrwałym procesem, trwającym przynajmniej do końca XIII wieku.

 

Jak co roku, o tym ważnym wydarzeniu w dziejach Polski przypomina dźwięk dzwonu „Mieszko i Dobrawa”, który rozbrzmiał na Ostrowie Lednickim.

 

 

Święto symbolicznego Chrztu Polski stanowi również dobrą okazję do przypomnienia wyjątkowości znaczenia chrztu dla dziejów naszego państwa oraz miejsca w nim Ostrowa Lednickiego. To właśnie tutaj, w przypałacowej kaplicy książęcej odkryto dwa przeznaczone do chrztu urządzenia, w których mogło mieć miejsce to spektakularne wydarzenie.

 

 

Ostrów Lednicki, nazywany „Chrzcielnicą Polski” jest jednym z najczęściej wskazywanych miejsc, gdzie Mieszko I mógł zostać ochrzczony. Należy podkreślić, że to właśnie na Ostrowie Lednickim odkryto najstarsze na ziemiach polskich przedmioty związane z kultem chrześcijańskim – staurotekę, czyli relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, grzebień o przeznaczeniu liturgicznym wykonany z kości słoniowej, trójramienna część żelaznego trybularza, czy chociażby kościane płytki ze skrzyneczki na relikwie.

 

 

Jak podkreślał prof. Andrzej Marek Wyrwa, pamięć jest najważniejszym z elementów trwania i to ona pozwala nam nie zapominać o przeszłości. Stąd też ważne jest „kształtowanie pamięci” o chrzcie księcia Mieszka I pomimo tego, że z naukowego punktu widzenia nie znamy szczegółów tego wydarzenia.

 

Od 15 kwietnia zapraszamy do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy,  zwiedzenia najlepiej zachowanego pałacu Mieszka I i Bolesława Chrobrego, poznania początków państwa polskiego poprzez prezentowane na wystawach unikatowe zabytki archeologiczne poświadczające rangę Ostrowa Lednickiego – rezydencjonalno-stołecznego ośrodka pierwszych Piastów.

 
PRAKTYCZNE INFORMACJE:
 
 
 
 
 
Uwaga!
Nasze pozostałe oddziały:
Zapraszamy!

 

Archiwum