piątek 25 lipiec 2014

„Wygnanie Ody”

Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu

 

 

 

W upalne niedzielne popołudnie w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu odbył się piknik średniowieczny z cyklu „Letnie o Piastach bajanie…”. Pracownicy muzeum wspólnie z grupami rekonstrukcji historycznych i muzykami przygotowali dla odwiedzających szereg atrakcji, które pozwoliły poczuć klimat życia w średniowiecznej osadzie.

Tej niedzieli Rezerwat w Gieczu ożył: osada zapełniła się rekonstruktorami, którzy z pasją prezentowali średniowieczne rzemiosła i opowiadali o życiu przed wiekami. Odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z tajnikami pracy między innymi garncarzy, tkaczki, farbiarzy czy rybaka, a także dokładnie obejrzeć i przymierzyć średniowieczną zbroję. Rodziny, które przybyły tego dnia do Giecza, mogły również spróbować swoich sił w tradycyjnych grach i zabawach, takich jak skoki w workach, rzucanie słomianym kołem do celu, czy historyczna gra kubb.

Punktem kulminacyjnym imprezy było widowisko teatralne przygotowane przez Sławomira „Radbora” Uta z projektu „Słowiański Mit o Stworzeniu Świata” przy współpracy z grupami rekonstrukcji historycznych: m.in. Białogród Osada Warowna z X w., Grupa Historyczna Wielewit, Kram „Lepiglina”, Drużyna Słowian i Wikingów „Nordelag”; elementy scenografii oraz konie do inscenizacji zapewnił Albert Kiszkurno, kniaź Drużyny Wojów Piastowskich „Jantar”. Tegoroczna inscenizacja przybliżyła widzom historię wygnania Ody, drugiej żony Mieszka I. Rekonstruktorzy w kilku przejmujących scenach pokazali, jak Bolesław Chrobry przechytrzył Odę i scalił ojcowiznę po Mieszku I.

Finał imprezy uświetnił występ zespołu Yggdrasil. Wykonawcy nie tylko dali koncert urokliwej muzyki średniowiecznej, ale także opowiadali słuchaczom o muzyce i swoich instrumentach. W trakcie koncertu ochotnicy spośród widowni mieli również możliwość spróbować zaskakująco trudnej gry na dudach lub potowarzyszyć zespołowi wybijając rytm na tradycyjnych bębnach.

W organizacji pikniku średniowiecznego pracowników Rezerwatu wsparli uczniowie i absolwenci z Gimnazjum im. mjr. H. Dąbrowskiego wraz z opiekunką Jolą Ochowiak, członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” (uczniowie liceum wojskowego z Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp. oraz studenci z Zespołu Szkół Akademickich z WWSSE w Środzie Wlkp.) oraz państwo Beata i Marek Adaszek ze Środy Wlkp. Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękujemy.

Projekt „Letnie o Piastach bajanie...” był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 (tzw. „Małe Projekty”).

Archiwum