logo
Facebook - Strona Muzeum Instagram - Strona Muzeum
PL EN UK
Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo

Zaplanuj zwiedzanie

Godziny otwarcia i ceny biletów Baza gastronomiczna i noclegowa Kalendarium 2022 Deklaracja dostępności

Oddziały

Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo

Misja

Historia

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski Gieczu Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Ostrów Radzimski

Zbiory

Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Ostrów Radzimski Muzeum na światowych wystawach

Badania

Badania interdyscyplinarne Badania archeologiczne Badania podwodne Badania przyrodnicze Badania etnograficzne

Zespół

Rada Muzeum

Nagrody

Otrzymane - Sybilla i Izabella Przyznawana - Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego

Bractwo Dzwonników Dzwonu Mieszko i Dobrawa

Przetargi Newsy Blog FAQ
Oferta Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo Ostrów Radzimski Nauczyciele Osoby z niepełnosprawnością Widzowie indywidualni (dzieci-młodzież-dorośli) Zajęcia poza muzeum – „Poza białym sześcianem”

Ostrów Lednicki

Wystawy stałe Wystawy czasowe Wystawy objazdowe Archiwum Wypożyczenie wystaw planszowych

Wielkopolski Park Etnograficzny

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Ostrów Radzimski

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Punkt Etnograficzny w Rogierówku

Wydawnictwa
Kontakt
☰

Kasztelania Radzimska zapomniany gród na Warcie

Przygotowana wystawa stanowi próbę spojrzenia na dawną, a nieznaną dotąd siedzibę kasztelana, na życie jej mieszkańców poprzez pryzmat przedmiotów używanych przez nich, które zachowały się szczęśliwie do naszych czasów.

     W gablotach prezentowane są najcenniejsze, najlepiej zachowane zabytki, a także okazy wykopane podczas ostatniego sezonu badań archeologicznych. Co roku zmieniana jest aranżacja wystawy i zabytki ukazujące dorobek prowadzonych latem badań archeologicznych na szczycie kopca będącego miejscem, gdzie stała wieża mieszkalno-obronna – siedziba kasztelana.
Znaleziska pozwalają, jak się wydaje, na rekonstrukcję niektórych wydarzeń i przejawów życia codziennego.
     Prezentowane w gablotach narzędzia służyły na co dzień mieszkańcom wyspy. W naczyniach glinianych gotowano strawę, w prażnicach (płaskich, podobnych do dzisiejszych blach do pieczenia ciast) z plew i ości oczyszczane było ziarno. Z kolei fragment dzbana kamionkowego (z XIV w.), wyprodukowany w Dolnej Saksonii (we wsi Coppengrave) niewątpliwie świadczy o zamożności kasztelana radzimskiego, którego stać było na zakup tak ekskluzywnego – na owe czasy – pojemnika, wchodzącego w skład zastawy stołowej najbogatszych kupców, rzemieślników głównie zamieszkujących miasta nadmorskie i mających stałe kontakty handlowe z Hanzą.
    Przęśliki gliniane wykorzystywano do produkcji nici; szydła kościane, o wyraźnie zaostrzonych częściach pracujących służyły do wykonywania otworów w skórze lub grubych tkaninach wełnianych; grzęzidła ceramiczne, to ciężarki do obciążania sieci rybackich. Sierpy, żarna, (stanowiły element wyposażenia praktycznie każdego gospodarstwa domowego, służąc do mielenia zboża na mąkę), osełki, noże żelazne wykorzystywali rolnicy produkujący żywność na potrzeby stołu kasztelańskiego. Groty strzał i bełty kusz wskazują, iż radzimska wyspa była miejscem strzeżonym, w związku z tym ważnym punktem w strukturach obronnych państwa. Klucze, pozostałości po kłódkach, wskazują na zamykanie niektórych pomieszczeń dla zwykłych ludzi, a także na przechowywane „pod kłódką skarby”.
      Wydobyte z ziemi przedmioty: przekłuwacze, igła kościana, osełki, koser, kabłączki skroniowe, monety, misa żelazna typu śląskiego, haczyki do łowienia ryb, ucha do wiader, okucia brązowe to zabytki, które już od ponad 2 lat są eksponowane w gablotach.
          Wystawę umieszczoną na holu zabytkowego XIX wiecznego Ratusza w Murowanej Goślinie można nieodpłatnie zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. W budynku prezentowane są również przedmioty ukazujące historię Ziemi Goślińskiej.

 

 

 

  • Polityka Prywatności
  • Rodo
  • Kodeks Etyki
  • Umowy o współpracy
  • Patroni/Partnerzy
  • Deklaracja dostępności
  • Przetargi
  • Dla mediów
Nagroda Orła
Nagroda Orła
Projekt
Projekt
Modernizacja Muzeum
Modernizacja Muzeum
Szlak Św. Jakuba
Szlak Św. Jakuba
Projekt
Projekt
Film Wyspa władców
Film Wyspa władców
Do pobrania
Do pobrania
Studia Lednickie
Studia Lednickie
DOTACJE
DOTACJE
Albin Węsierski
Albin Węsierski
Urzad
Pomnik historii
Prog Reg
WFOŚ
BIP
Copyright © Lednica 2022