piątek 27 maj 2011

"EKSPEDYCJA RADIOWA OSTRÓW LEDNICKI - 2010"

W dniach 21-22 sierpnia 2010 odbyła się ekspedycja radiowa na wyspie Ostrów Lednicki. Cała operacja została przeprowadzona przez dwóch członków międzynarodowego klubu radiowego "SUGAR DELTA.

                          2011

 

    W dniach 21-22 Lipca 2011 odbyła się ekspedycja radiowa na wyspie Ostrów Lednicki. Cała operacja została przeprowadzona przez dwóch członków międzynarodowego klubu radiowego "SUGAR DELTA. Podczas 2 dniowej ekspedycji udało się przeprowadzić prawie 350łączności z radiooperatorami z 24 różnych krajów. Warunki propagacyjne były bardzo dobre co przyczyniło się do wielu łączności międzykontynentalnych.Udało się nam nawiązać łączność z takimi krajami jak Argentyna, Brazylia, Chile, Francja, Niemcy Tajlandia, Rosja i Włochy. Chwile wolne od radia spędziliśmy delektując się słońcem i pięknym krajobrazem, gdyż pogoda bardzo nam dopisała w tym roku. Pragniemy również podziękować dyrekcji oraz pracownikom Ostrowa Lednickiego za ugoszczenie nas na wyspie mamy nadzieję że usłyszycie nas znów za rok .

 


    2010

 

   W dniach 21-22 sierpnia 2010 odbyła się ekspedycja radiowa na wyspie Ostrów Lednicki. Cała operacja została przeprowadzona przez dwóch członków międzynarodowego klubu radiowego SUGAR DELTA. Jest to elitarny klub zrzeszający radiooperatorów z całego świata których pasją jest przeprowadzanie łączności dalekiego zasięgu tzw.DX. Wśród entuzjastów łączności radiowych bardzo popularne są tak zwane aktywności z wysp. Polegają na uruchomieniu radiostacji z wysp z których normalnie na codzień nikt nie prowadzi działalności radiowej.

   Bardzo wielu operatorów "poluje" na rzadkie i niedostępne wyspy, które czasem są aktywne w eterze  tylko przez kilka godzin w zależności od lokacji, warunków atmosferytcznych, możliwości dopłynięcia czy przebywania. Wyspy takie dzielą się na dwa rodzaje "IOTA" - lista wysp całego świata na morzach i oceanach oraz "IWI" - wyspy śródlądowe czyli wyspy zlokalizowane na rzekach i jeziorach. Wyspa OSTRÓW LEDNICKI zalicza się właśnie do grupy "IWI" (z ang. Inland Water Island) gdyż jest zlokalizowana na jeziorze Lednica.

   Podczas 2 dniowej ekspedycji udało się przeprowadzić prawie 200 łączności z radiooperatorami z 18 różnych krajów. Warunki propagacyjne nie pozwoliły niestety na nawiązanie łącznosci międzykontynentalnych dlatego w dzienniku łączności znalezli się głównie oporatorzy z państw europejskich takich jak: Francja,Anglia,Szkocja,Włochy czy Hiszpania.

    Z okazji przeprowadzenia aktywności na wyspie OSTRÓW LEDNICKI została wydrukowana specjalna karta QSL. Jest to karta która potwierdza nawiązanie łączności z konkretną wyspą w tym wypadku OSTRÓW LEDNICKI. Każdy operator który nawiązał łączność z wyspą i wyśle swoją kartę do menagera ekspedycji  otrzyma taką okolicznościową kartę, na której znajduje się data przeprowadzonej łączności, raport słyszalności, godzina, częstotliwość itd.

 

Zobacz film z ekspedycji   http://www.youtube.com/watch?v=YPE9-9nRAKw

 
 
 

Archiwum