czwartek 23 maj 2019

1/06 Dzień Dziecka

Zapraszamy w sobotę 1 czerwca w godzinach od 11.00 do 16.00 do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego na spotkanie, które przygotowaliśmy z okazji Dnia Dziecka

 

  • zaprosiliśmy kapelę Gołoborze, która zagra na zapomnianych instrumentach wiejskich, a Pan Mateusz Raszewski opowie o nich, a dodatkowo Wy sami będziecie mogli zagrać na basach kaliskich

Grają muzykę przekazaną im przez ostatnich wiejskich mistrzów a zarazem serdecznych przyjaciół. Ludzi, którzy w świecie minionym byli ważni – byli mentorami, przewodnikami, bez nich nie mogły się odbyć wiejskie obrzędy. Cenią to dziedzictwo i starają się przywrócić muzyce mistrzów należne miejsce w społeczeństwie. Grają na instrumentach własnej produkcji. Ogrywają tematy muzyczne tak jak usłyszeli w domach u wiejskich mistrzów, nie dodając od siebie niesprawdzonych wartości.

Obecnie skupiają się na dorzeczu Prosny, gdzie funkcjonowała wspaniała muzyka wiejska. Ta archaiczna muzyka nie zawsze jest ładna, dlatego Gołoborze często gra kawałki brzydkie i nie wpadające w ucho, ale tym bardziej intrygujące – trzeba je dopiero rozgryźć i tam w środku jest smak – mówią.

Skład kapeli:

  • Mateusz Raszewski – skrzypce
  • Marcin Małecki – basy
  • Piotr Rogaliński – bęben

 

 

  • Pan Piotr Rogaliński pokaże i opowie o zabawkach wykonanych według starych wzorów; będzie też można samodzielnie wykonać zabawkę chwytak i tajemniczy portfel.

fot. G. Zegier

 

To nie koniec atrakcji związanych z zabawkami. Rzeźbiarz ludowy z Bukówca Górnego, Pan Jerzy Sowijak, pokaże swoje wystruganie z drewna zabawki ale będziecie też mogli złożyć samolocik albo zwierzątka. I jeszcze kalejdoskop! Zabawka z dzieciństwa wielu starszych i młodszych: Pani Wiesława Meller poinstruuje w jaki sposób zrobić samemu kalejdoskop z łatwo dostępnych materiałów.

Na kole garncarskim Pani Emilii Skiby, z Jej pomocą, będziecie mogli wytoczyć naczynie z gliny a Pani Jagoda Jóźwiak, której wystawa „Obrazy na drewnie” prezentowana jest w Młynie w Wierzenicy poinstruuje w jaki sposób wykonała swoje prace.

 

Zapraszamy!

Bilety w cenie: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł

 

Podczas wydarzenia będzie nagrany materiał filmowy i fotograficzny, który może być publikowany w celach promocyjnych.

Archiwum