poniedziałek 09 październik 2023

10/10 Muzeum na receptę

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, a tegoroczne zalecenia skupiają się na zachęcaniu do kontaktu z naturą i codziennego dbania o higienę psychiczną. Specjaliści ds. zdrowia psychicznego każdego roku przekazują wskazówki dotyczące tego, jak dbać o nasz dobrostan. W tym roku skupiamy się na kontakcie z naturalnym otoczeniem, co pozwala nam spojrzeć zarówno na nasze zasoby, jak i deficyty w tej dziedzinie. To może być zaskakujące, że zalecenia nie skupiają się na aspektach takich jak liczba przyjaciół czy kariera, ale na spokoju, redukcji stresorów i doświadczaniu rzeczywistości na żywo (offline). To odzwierciedla zmiany, jakie zaszły w naszym życiu po dekadach intensywnego rozwoju cywilizacyjnego.

 

W niektórych miejscach, jak na przykład w Belgii, muzea i lekarze współpracują, aby wspierać osoby cierpiące na depresję, przepisując im wizyty w muzeach jako formę terapii. Zainspirowani tą ideą postanowiliśmy zorganizować akcję Muzeum na receptę. Jednak w naszym przypadku nie trzeba odwiedzać terapeuty_ki czy lekarza_ki, aby otrzymać stosowną "receptę". Sami możecie wybrać swoje własne środki zaradcze: tysiącletnie eksponaty, wystawę malarską czy piękną historyczną przestrzeń Ostrowa Lednickiego.

 

Jak zdobyć tę ,,receptę"? Będzie dostępna w wyznaczonych miejscach, takich jak Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie, Centrum Kultury EsTeDe oraz w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Gnieźnie. Ponadto, można ją pobrać ze strony internetowej www.lednica.pl, następnie wydrukować i pojawić się w naszym Muzeum. Każda osoba, która przedstawi "receptę", będzie miała bezpłatny wstęp, a datą realizacji "recepty" jest 10 października.

 

Wierzymy, że ważne jest skupienie się na zwalczaniu przyczyn, a nie skutków różnych dolegliwości. Dlatego zamiast tradycyjnej recepty medycznej, proponujemy "receptę" społeczną, która zachęca do odwiedzenia muzeum. Współczesne muzea to nie tylko miejsce przechowywania i eksponowania zabytków, ale także przestrzeń, która zapewnia dobre samopoczucie, zwłaszcza dzięki działalności edukacyjnej.

 

Dbanie o zdrowie psychiczne dzisiaj pozwala uniknąć problemów w przyszłości, dlatego powinniśmy traktować to równie poważnie jak codzienne mycie zębów. Ważne jest, aby dbać o równowagę umysłową i pozbywać się "psychicznej próchnicy", czyli wszystkich  czynników, które zatruwają nasze życie i zabierają spokój, pewność siebie i poczucie własnej wartości.

 

Nasza akcja ma na celu zachęcenie osób, które być może borykają się z izolacją i samotnością do wyjścia z domu i odwiedzenia miejsca, w którym mogą oderwać się od codziennej rutyny.

 

Mariola Olejniczak

 

 

pobierz - Recepta

 

 

 

 

Archiwum