poniedziałek 10 sierpień 2020

15/08

15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (zwane też Zaśnięciem NMP).  W tradycji ludowej znane było jako święto Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu do kościoła zanoszono bukiety z ziół, warzyw,  kłosów zbóż, owoców, warzyw i innych płodów rolnych. Czyniło się to na pamiątkę wonnych ziół i kwiatów, które znaleźli apostołowie w opustoszałym grobie Matki Boskiej, świadczące o jej świętości - jak mówią biblijne przekazy, a także dla uproszenia dobrych i obfitych plonów z pól, łąk i ogrodów.

15 sierpnia w Wielkopolskim Parku Etnograficznym zgodnie z tradycją poświęcone  zostaną zioła -  przy kościele z Wartkowic o godz. 12:00.  

W godzinach 11:00 – 16:00 w zagrodzie z Dzierżanowa będzie można spotkać się ze znawczynią ziół – panią Jadwigą Aniołą i wiele się dowiedzieć o ich zastosowaniu w różnych  ludzkich przypadłościach.

W tym dniu udostępnimy też nową wystawę czasową pt. Święte obrazy w młodszym wydaniu

- w budynku młyna z Wierzenicy.

 

W związku z zagrożeniem epidemicznym, nie będzie w tym dniu mszy św.  oraz straganów i stoisk.

 

 

 

 

 


Pobyt na terenie Muzeum powinien odbywać się z zachowaniem odpowiedniej odległości między poszczególnymi osobami oraz z zaopatrzeniem się w obowiązkowe i ogólnie stosowane środki ochrony osobistej (maseczki). Prosimy o dezynfekowanie rąk w wyznaczonych do tego miejscach.

Archiwum