15/10 Światowy Dzień Białej Laski
Święto obchodzone jest na całym świecie już od wielu lat, w Polsce po raz pierwszy celebrowano je w 1993 roku. Mimo, iż dzień trwale wpisał się do kalendarza, nie każdy o nim wie. Edukatorzy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy chcieliby zwrócić uwagę na tę szczególną datę.
Celem obchodów Dnia Białej Laski jest przypomnienie i zwrócenie uwagi, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie oraz uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi. Dlatego też 15 października w godzinach 10:00 – 10:30 w podziemnym przejściu Ronda Kaponiera oraz od godziny 11:45 – 12:15 na Starym Rynku przed Ratuszem w Poznaniu, przeprowadzimy mały performance, którego celem będzie podniesienie poziomu wrażliwości na problemy osób z dysfunkcją wzroku.
O dojrzałości moralnej naszego społeczeństwa świadczy stosunek do tych środowisk społecznych, które określa się jako najsłabsze, a więc takie, które z różnych powodów znajdują się na obrzeżach życia społecznego, ekonomicznego czy kulturalnego. Jednym z takich środowisk są osoby z niepełnosprawnościami. W Polsce żyje około 5 milionów takich osób, z czego prawie 2 miliony stanowią te z dysfunkcją wzroku! Pamiętajmy każdego dnia, że spotykając osoby niewidome czy słabowidzące, zawsze w miarę możliwości możemy zaproponować im swoją pomoc!
Wszyscy jesteśmy RÓŻNI, wszyscy RÓWNI.
Przy okazji informujemy o projekcie bezpłatnego wsparcia psychologicznego dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością wzroku i ich bliskich. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada Fundacja Centrum Edukacji Niewidzialna. Formuła projektu wskazuje, że każda zgłoszona osoba otrzyma bezpłatnie 10 godzin teleporady z psychologiem.
Poprzez inicjatywę prowadzoną w tej formie fundacja jest w stanie dotrzeć do każdego zakątka kraju. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo pod adresem fundacja@fcen.com.pl z informacją o możliwości przetwarzania danych do celów realizacji projektu zgodnie z RODO do dnia 15 października br.
M. Olejniczak
Kierowniczka Działu Edukacji Muzealnej
Konsultantka Dostępności
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy