środa 23 luty 2022

18/03 Palenie Marzanny

grupa dzieci trzymająca kukły, marzanny

Palenie Marzanny 18.03.2022 r. Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

W IV niedzielę Wielkiego Postu (tzw. Laetare = od łac. Radować się) zwyczajowo przygotowywano ze słomy, trzciny i jałowca specjalną kukłę (Marzannę, zwaną też Śmiercichą) będącą symbolem zimy. Obnoszono ją po wsi, moczono i „pojono” w pobliskich kałużach i stawach, lamentowano nad nią, aby ostatecznie ją spalić i zakończyć czas zimowego odrętwienia i wprowadzić wiosnę do wsi. W ten sposób własnoręcznie i symbolicznie unicestwiano zimę i oczekiwano rychłego nadejścia nowego życia. Dawniej wierzono, że palenie Marzanny miało charakter magiczny i było aktem niebezpiecznym, gdyż niszczyło się pewną złowrogą siłę, która jeszcze w ostatniej chwili mogła człowiekowi zaszkodzić. Z tego powodu, po zakończeniu całego obrzędu pospiesznie oddalano się z miejsca spalenia, aby zima i związana z nią śmierć przepadły na dobre. Z czasem, obrzęd zaczął zmieniać swój charakter, przestał być kojarzony z czymś groźnym czy nadprzyrodzonym i stał się zwyczajową zabawą dzieci i młodzieży. Na drugi dzień po spaleniu Śmiercichy, chodzono z nowym lotkiem (przyozdobioną gałązką), składano życzenia, śpiewano i zbierano dary.

 

PROGRAM


Od godziny 10:00 każda grupa, która zgłosi się na wydarzenie i nas odwiedzi, będzie miała możliwość stworzenia własnej Marzanny. Wszystkie potrzebne materiały będą dostępne na miejscu. Potem utworzymy korowód i przejdziemy do niecki pod wiatrakami, gdzie spalimy Śmiercichę!

 

WAŻNE INFORMACJE

Wszystkie grupy, które planują wziąć udział w wydarzeniu prosimy o uprzednie zgłoszenie: tel: 61 427 50 10 wew. 332, 333 lub 334 lub e-mail: emilia.skiba@lednica.pl

 

  • Zachęcamy, aby wcześniej wykonać własną Marzannę i zabrać ją do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego na wydarzenie. Prosimy o używanie EKOLOGICZNYCH materiałów!
  • Po przyjeździe będzie możliwość wykonania Marzanny wraz ze swoją grupą. Na miejscu znajdą Państwo wszystkie potrzebne materiały.
  • Wydarzenie odbędzie się na świeżym powietrzu na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego i trwać będzie około dwóch godzin. Prosimy zwrócić uwagę na odpowiedni ubiór dzieci!
  • Na zakończenie zapraszamy na poczęstunek.

WSTĘP NA WYDARZENIE JEST BEZPŁATNY

 

 

Podczas imprezy będzie nagrany materiał filmowy i fotograficzny, który może być publikowany w celach promocyjnych

Archiwum