piątek 24 wrzesień 2021

30/09 otwarcie wystawy w Kłecku!

Postać w czarnym ubraniu, w tle pałac

Zapraszamy na otwarcie wystawy z okazji 150-lecia pałacu w Zakrzewie. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 września br. o godz. 10:00 w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Kłecku.

 

Wystawa 150 lat pałacu w Zakrzewie została przygotowana, aby przypomnieć o okrągłej rocznicy od zakończenia budowy jednego z najpiękniejszych obiektów architektonicznych w tej części Wielkopolski, a także jego budowniczego hrabiego Albina Węsierskiego. Na kilku planszach prezentujemy materiały związane z historią Zakrzewa, budową pałacu, a także działalnością hrabiego Albina. Wśród tych materiałów prezentujemy fotografię hrabiego, archiwalne mapy Zakrzewa, czy też dawne fotografie pałacu. Na szczególną uwagę zasługują dokumenty z pałacowej kapsuły czasu, ukryte w trakcie budowy w 1871 roku z myślą o potomnych, a odkryte podczas prac remontowych w 1990 roku. Przedstawimy także fotografie unikalnych średniowiecznych monet piastowskich wchodzących pierwotnie w skład kolekcji Zakrzewskiej hrabiego Albina Węsierskiego, a przekazanych w 1873 roku do British Museum. Dokumenty te, znajdujące się w obecnie w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, nie były dotąd prezentowane publiczności.

 

Wystawa przygotowana we współpracy z Urządem Gminy w Kłecku. Na wystawie wykorzystano materiały ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Stadtmuseum w Berlinie, Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, Biblioteki Kórnickiej i British Museum, Staatarchiv w Berlinie, Urzędu Gminy Kłecko i Powiatowego Zarządu Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości w Gnieźnie, Dawida Barciszewskiego oraz mieszkańców sołectwa Zakrzewo. Kuratorami wystawy są: Bartosz Borowiak oraz Jakub Linetty.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie uroczyste podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy w zakresie ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego obszaru Gminy Kłecko przez prof. dr hab. Andrzeja M. Wyrwę - dyrektora muzeum, oraz pana Adama Serwatkę - burmistrza Gminy Kłecko.

 

wstęp bezpłatny

 

Zapraszamy!

Loga, na perwszym zielony napis

Archiwum