wtorek 19 grudzień 2023

6/01 Koncert noworoczny w siedzibie Muzeum

kartka przedstawiająca muzyków

 

 

 

Założycielem chóru był Jerzy Kurczewski (1924 – 1995) dyrygent i pedagog, autorytet w dziedzinie chóralistyki, twórca istniejącej od 1957 roku jedynej w Polsce szkoły chóralnej. Jego Poznański Chór Chłopięcy koncertował ponad 2200 razy w wielu krajach na 4 kontynentach. Brał udział w licznych prestiżowych festiwalach muzycznych, występował m.in. w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńskim Musikverein. Zespół zarejestrował wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych.

Od 2003 roku dyrektorem nowego Poznańskiego Chóru Chłopięcego jest Jacek Sykulski – kompozytor i dyrygent. Doktor sztuk muzycznych, klarnecista, kompozytor, dyrygent i chórmistrz. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Studiował na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie klarnetu i kompozycji.

W 1991 roku Jacek Sykulski zasłynął w świecie jako kompozytor pieśni Abba, Ojcze (do słów o. Jana Góry OP), która stała się hymnem VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie. Jest autorem ponad stu kompozycji chóralnych, a także wielu wielkoobsadowych utworów napisanych ku upamiętnieniu ważnych wydarzeń historycznych.

 

Jacek Sykulski w swojej pracy nieustannie eksperymentuje, szukając nowych form muzycznej ekspresji, dzięki czemu zespoły przez niego prowadzone wytyczają nowe kierunki rozwoju nie tylko polskiej, lecz także światowej chóralistyki.

 

 

 

Archiwum