środa 27 czerwiec 2012

Było GRZYBOGRANIE

W piątek – 6 lipca – na Grodzie w Grzybowie (Oddziale MPP na Lednicy) odbyła się impreza plenerowa pt. „GRZYBOGRANIE”.

Składała się z dwóch części – przed południem (od godziny 10.oo) trwał piknik edukacyjny, a pod wieczór  odbył się koncert grup rokowych. Już dzień prędzej w zagrodzie edukacyjnej na grodzie zamieszkali odtwórcy, członkowie grup odtwórstwa historycznego – z Poznania – Aurea Tempra, z Gniezna – Chrobry i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Grodu w Grzybowie. Dzięki temu zajęcia i gra terenowa przygotowane przez załogę grodu wzbogaciły się o dodatkowe atrakcje, a sam fragment grodu nabrał bardziej historycznego wyglądu. Rozgrywana gra terenowa „Miejsca i tajemnice grodu grzybowskiego” prowadzona była  w ramach projektu edukacyjnego GAMA Grzybowskiej Akademii Małego Archeologa.

W zagrodzie pracowali rzemieślnicy – rogownik, skórnik, tkaczka, kowal, garncarz. W nowym piecu garncarskim próbowano wypalić naczynia, a też można było zobaczyć przygotowania do budowy drugiego pieca (projekt w ramach realizowanej w Grzybowie pracy magisterskiej). Żyjący w zagrodzie gotowali, piekli, wędzili. Można było zobaczyć przygotowania do robienia i też spróbować pieczonych podpłomyków, gotowanej strawy, czy wędzonych ryb. Doskonale smakowały ryby pieczone bezpośrednio w ognisku oblepione gliną. W powietrzu unosił się zapach średniowiecza.

O godzinie 16.oo wystartował rajd rowerowy – przygotowany przez Sołtysa i Radę Sołecką z Grzybowa, nosił nazwę „Rajd Śladami Piastów”, a jego meta była także na grodzie.

Natomiast o godzinie 18.oo na scenie grodu rozpoczął się koncert. Wystąpiły cztery zespoły w kolejności: Holy Crab (z Wrześni), Reporter (z Grzybowa),Lunatic Asylum (z Gniezna), Penner Killers (z Poznania). Usłyszeliśmy rovery standardów rokowych, usłyszeliśmy świetną muzykę, braliśmy udział w doskonałym koncercie. Koncert miał trwać do 21oo, ale sami muzycy (grający charytatywnie) bawili się nieźle skoro grali niemal do 23.oo. A pod sceną były momenty gdy widzowie (odtwórcy) ruszyli do „średniowiecznego pogo” – taniec utwardzający mięśnie i ducha!

            Przybywający do grodu mogli też spróbować znakomitych placków upieczonych przez gospodynie grzybowskie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. A pragnienie można było ugasić ciemnym piwem z miłosławskiego browaru „Fortuna”.

Koncert był sposobem podziękowania i dedykowany był wszystkim współpracownikom, wolontariuszom – studentom, uczniom, odtwórcom którzy dotąd działali na grodzie grzybowskim i którzy pomagali w pracach na grodzie.

Koncert odbył się dzięki współpracy z Wrzesińskim Ośrodkiem Kultury. A honorowym patronatem wydarzenie to objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Września – Pan Tomasz Kałużny, oraz Starosta Wrzesiński – Pan Dionizy Jaśniewicz.

                                                                                                    J. Wrzesiński

  

     

 Fot.J.Wrzesiński

Archiwum