poniedziałek 05 sierpień 2013

Czechy w Gieczu

Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu

W niedzielne popołudnie świętowaliśmy 50. urodziny Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu. Jak i przed półwieczem, dopisała pogoda, nie brakowało atrakcji, a frekwencja przybyłych gości wyniosła co najmniej 1600 osób.

 

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza św. odprawiona przez księdza prałata Jana Stanisławskiego, wysłannika arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, w kościele św. Jana Chrzciciela na Grodziszczku. Następnie w sali konferencyjnej budynku muzeum odbyło się spotkanie wspomnieniowe, na które przybyli m.in. Tomasz Pawlicki – starosta powiatu średzkiego, Wojciech Ziętkowski – burmistrz Środy Wlkp., Krzysztof Pauter  – wójt gminy Dominowo, Aleksander Sarzyński – wielkopolski wojewódzki konserwator zabytków, ksiądz prałat Jan Stanisławski, ksiądz Zbigniew Nowaczewski  – proboszcz parafii Giecz i Grodziszczko oraz pracownicy i sympatycy Rezerwatu. Wzniesiono toast za pomyślność Rezerwatu, a prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, oraz Teresa Krysztofiak, kierownik Rezerwatu w Gieczu, zdmuchnęli 50 świeczek na jubileuszowym torcie w kształcie gieckiego palatium. Spotkanie połączone było z prezentacją jubileuszowego albumu „Wspomnienia jak klejnoty” zawierającego zdjęcia i wspomnienia z półwiecznej historii tego miejsca.

 

W międzyczasie na terenie osady edukacyjnej na podgrodziu rozpoczął się piknik historyczny. Za sprawą przybyłych z całej Polski drużyn wojów piastowskich oraz odtwórców życia codziennego w średniowieczu miejsce zamieniło się w tętniącą życiem wioskę średniowieczną. Można było przypatrzeć się pracy rogownika, białoskórnika czy tarczownika, przetestować naturalne ziołowe maści i wywary przygotowane przez zielarkę, nauczyć się prząść, tkać czy w sposób domowy farbować tkaniny, ulepić miseczkę pod okiem garncarza, zamówić podkówkę na szczęście i prześledzić sposób jej powstawania u kowala, spróbować kwasu chlebowego, domowego chleba czy wędzonych na osadzie wędlin i szynek. Nie zabrakło również prezentacji rycerskiego rynsztunku czy zabaw turniejowych dla najmłodszych.

 

Finałem dnia jubileuszowego była niezwykle dynamiczna i widowiskowa inscenizacja przyjazdu księcia Brzetysława do Giecza oraz koncert muzyków wolińskich na replikach średniowiecznych instrumentów muzycznych.

 

Organizatorzy dziękują sponsorom dnia jubileuszowego: Urzędowi Gminy Dominowo, Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu Bolesław Spochacz, Łukaszowi Nowakowskiemu z Gospodarstwa Rolno-Ogrodniczego z Orzeszkowa, Przedsiębiorstwu Usług Promocyjnych ProMesse, Michałowi Drożakowi z Giecza, Fermie Drobiu Adaszak z Chłapowa, LGD Liderowi Zielonej Wielkopolski, a także Agnieszce Kordackiej z Dominowa za prowadzenie pikniku średniowiecznego, Sławomirowi Radborowi Ucie za zorganizowanie drużyn wojów i przygotowanie wieczornej inscenizacji, Towarzystwu Żywej Archeologii z Kalisza za zaproszenie grup rekonstrukcji historycznych i animowanie życia średniowiecznego na osadzie, cukierni Delicja Zaton ze Środy Wlkp. za tort jubileuszowy, kwiaciarni Mencel ze Środy Wlkp. za bukiet okolicznościowy, a wszystkim przybyłym rekonstruktorom i turystom za tak liczny udział i wspólne świętowanie 50. urodzin Rezerwatu.

 

Pokazy i warsztaty średniowiecznego rzemiosła na pikniku Średniowiecznym podczas obchodów 50 rocznicy powstania Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Zadanie realizowane jest w ramach działania „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja” przez Stowarzyszenie Lider Zielonej Wielkopolski.

 

Zdjęcia: P. Przyziółkowska, M. Miciak

 

        

Archiwum