poniedziałek 07 listopad 2022

Dziady w Gieczu - relacja fotograficzna

ludzie z pochodniami

DZIADY 2022
 
Sobotnie wydarzenia przedstwiało inscenizację starych, przed-Mieszkowych zwyczajów pogrzebowych oraz obrzędów związanych z ważnym w naszej słowiańskiej kulturze kultem zmarłych Przodków.
 
Widowisko poprzedziła gawęda Sławomira Uty tłumacząca znaczenie miejsca, w którym się ma ono odbyć i jednocześnie przybliżająca znaczenie zaprezentowanych obrzędów.
W tym roku nagła zła śmierć dotknęła jednego z niefrasobliwych członków gieckiej wspólnoty, który lekceważył szacunek do tradycji i związanymi z nią wzorcami zachowań wobec obcych. Obserwowaliśmy więc obrzędy dokonywane w obejściu zmarłego oraz jego pogrzeb. Na Gieckich Rozstajach natomiast zapoznawaliśmy się ze słowiańską, przedchrześcijańską obrzędowością odnoszącą się do czci pamięci o zmarłych Przodkach. Po skończonych inscenizacjach dzięki Dunajowi - śladami najstarszych pieśni Słowian przy jeszcze palącym się ogniu ofiarnym ogarnęły nas niesamowite dźwięki tradycyjnych pieśni, które wyzwoliły u wielu z nas ukryte zdolności wokalne.
 
Dziękujemy:
  • licznym grupom rekonstrukcyjnym przybyłym do nas za sprawą Słowiański Mit o Stworzeniu Świata za profesjonalizm oraz stworzenie niesamowitego klimatu widowiska
  • uczniom i absolwentom Szkoły Podstawowej w Gieczu i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dominowie (projekt "Wolontariusze na grodzie") za nieocenioną pomoc (dźwiganie ciężkich pochodni; jak też zadbanie o nasze podniebienia gorąca kawa/herbata)
  • niezawodnym druhom z Ochotnicza Straż Pożarna Dominowo  za tradycyjne już profesjonalne ubezpieczanie naszego wydarzenia
  • wszystkim uczestnikom wydarzenia za przybycie!

​Do zobaczenia za rok!

Jak zwykle w pierwszą sobotę po zaduszkach.
 
Fot. M. Miciak, P. Klimowicz, T. Krysztofiak

 

Archiwum