poniedziałek 16 kwiecień 2018

Dzień WOLNEJ SZTUKI!

Zapraszamy na… DZIEŃ W O L N E J SZTUKI! 21.04.2018 GODZ 12:00 do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

To już siódma ogólnopolska, a piąta w naszym Muzeum edycja Dnia Wolnej Sztuki. To niecodzienne spotkanie z pięcioma zabytkami z naszej kolekcji. Startujemy w samo południe, gdzie po wsłuchaniu się w historię obiektów podyskutujemy nie tylko o tym, czym one są, z czego są wykonane, jaka historia jest w nich zaklęta, ale też o emocjach jakie w nas wywołują.

Postaramy się przekonać Was do tego, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem, a przede wszystkim bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Pokażemy Wam, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać, przyjrzeć się mu i… zechcieć troszkę o nim porozmawiać!

 

Czym jest DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI?

To dzień w jakim udowadniamy, że czasami wchodząc do Muzeum warto postawić na jakość zwiedzania, a nie na ilość. Przekonujemy jednocześnie, że lepiej jest obejrzeć tylko kilka obiektów, ale za to dać sobie szansę na refleksję.

Podczas rozmów z turystami potwierdzili oni, że zazwyczaj wchodząc do muzeów czują się „przymuszeni” do tego, aby zobaczyć wszystkie zgromadzone w nim przedmioty, a że często skala wystawy z jaką muszą się zmierzyć przytłacza ich, przebiegają sale wystawowe i nawet nie dają sobie szansy na dostrzeżenie czegoś, co naprawdę ich zaciekawi.

Jak pokazały badania widz przed każdym dziełem sztuki spędza statystycznie osiem sekund. W takim czasie odbiorcy nie są w stanie zapamiętać oglądanego przedmiotu, dzieła sztuki, zabytku, a co dopiero go zrozumieć.

Dlatego promując przeciwny temu nurt – zwany Slow Art, zachęcamy do spędzenia z nami czasu… inaczej niż dotychczas. Proponujemy bowiem Państwu zatrzymanie się na moment i poddanie swobodnej rozmowie, czasami interpretacji. Nasi edukatorzy w czasie Dnia Wolnej Sztuki zaprezentują Państwu pięć wybranych zabytków, pozwolą na obcowanie z nimi w niespotykany wcześniej sposób. W tym dniu – co warto podkreślić – od zabytku nie będzie Państwa oddzielała gablota, wszystko będzie – dosłownie – na wyciągnięcie ręki! Udajmy się razem w tę podróż ku refleksji i sprawdźmy do czego to spotkanie nas zainspiruje!

 

„Wolny” przebieg wydarzeń:

12:00 – spotkanie przy Rybakówce – wolne zwiedzanie

13:00 – dyskusja i refleksja czyli wymieniamy się wrażeniami 

14:00 – bezpłatne zwiedzanie Ostrowa Lednickiego

 

tekst. M. Olejniczak

Archiwum