piątek 04 marzec 2016

Filmy o Ostrowie Lednickim w kinie Helios!

W ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, w sieci kin Helios, można oglądać film historyczny ,,Tajemnice początków Polski" składający się z 5 części.

Aż dwa odcinki: ,,Wyspa Władców" oraz ,,Krzyż i Korona", realizowane były przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy na Ostrowie Lednickim.

 

UWAGA dla zainteresowanych, film pt. „Krzyż i korona” będzie emitowany w TV:

–  TVP Historia 16. 04,  godz. 21.00

–  TVP I 18. 04., godz. 22.05

 

OGÓLNE INFORMACJE O FILMIE REALIZOWANYM Z OKAZJI 1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI
 
Tytuł filmu: "KRZYŻ I KORONA” w ramach serii „Tajemnice początków Polski”
 
Gatunek: film dokumentalny fabularyzowany
Długość: 44 min.
Reżyseria: Zdzisław Cozac
Scenariusz: Zdzisław Cozac, dr hab. Błażej Stanisławski
Konsultacja naukowa: prof. dr hab. Henryk Samsonowicz,
Występują m.in.: prof.prof. Jerzy Strzelczyk, Roman Michałowski, Hanna Kóćka-Krenz, Stanisław Rosik, Andrzej M.Wyrwa, Michał Kara, Przemysław Urbańczyk, Tomasz Jasiński, Dariusz A.Sikorski.
Produkcja: Media Promocja Zdzisław Cozac
Koprodukcja: TVP HISTORIA
Partnerzy projektu:
- Narodowe Centrum Kultury
- Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
- Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
- Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie
- Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu
- Wydział Architektury Politechnika Poznańskiej
Termin planowanej premiery telewizyjnej: kwiecień 2016
 
Krótka charakterystyka filmu
 
Film „Krzyż i korona” jest pierwszą od lat filmową próbą pokazania długiej drogi chrystianizacji państwa pierwszych Piastów, od świata wierzeń pogańskich do potężnej Polski we wspólnocie państw chrześcijańskich, w oparciu o najnowsze ustalenia naukowców. Film otwiera scena chrztu Mieszka I i jego najbliższego otoczenia nad Jeziorem Lednickim, a kończy koronacja Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski, w katedrze gnieźnieńskiej w 1025 r. Obok wiadomości funkcjonujących w powszechnym obiegu pojawią się nowe, nieznane jeszcze szerzej hipotezy i interpretacje związane z datą, miejscem i okolicznościami chrztu Mieszka I, które pogłębiają spojrzenie na czasy narodzin naszej państwowości. Film został zrealizowany w nowoczesnej, żywej formie: krótkie wypowiedzi naukowców przeplatają się z wirtualnymi rekonstrukcjami najstarszych obiektów sakralnych na ziemiach polskich oraz inscenizacjami wydarzeń z czasów naszych pierwszych władców. Informacje uzupełniające Film „Krzyż i korona” jest piątą z kolei produkcją w ramach serii pt. „Tajemnice początków Polski”. Dotychczasowe filmy serii uzyskały bardzo dobre recenzje, zarówno w środowisku naukowym, jak i w mediach, a także osiągnęły dużą oglądalność telewidzów. Były też pokazywane na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Grecji, Chorwacji, Serbii, Francji, Hiszpanii i USA, gdzie zdobyły kilkanaście nagród.
 
 
 
 
 
 

Archiwum