poniedziałek 24 czerwiec 2019

Fotorelacja z Festiwalu Nauki w Biskupinie

W dniach 13 - 16 czerwca na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, po raz pierwszy w dziejach placówki, odbył się Festiwal Nauki "Ścieżki Archeologii. Nauka - Kultura - Popkultura".  Do udziału w festiwalu zaproszono zarówno placówki naukowe, uczelnie, muzea jak i autorów książek oraz gier planszowych i RPG, utrzymanych w klimatach archeologicznych. Zamysłem organizatorów było ukazanie pełnego oblicza archeologii, wykorzystującego nauki interdyscyplinarne, na pierwszy rzut oka niby nie związanych z badaniami archeologicznymi. Wykorzystanie wiedzy archeologicznej we współczesnej kulturze masowej. Pokazanie pracy zarówno na wykopie jak i późniejszej studyjnej.

Uczestnicy festiwalu zostali rozmieszczeni na trzech ścieżkach: Nauka, Kultura i Popkultura. W pierwszej znajdowały się głównie placówki naukowe oraz uczelnie. W drugiej prezentowały się muzea. Trzecia była zarezerwowana dla pisarzy oraz twórców gier, planszowych i RPG, inspirowanych tematyką archeologiczną.

Jednym z zaproszonych muzeów do udziału w festiwalu, było Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odział Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie. Przez cztery upalne dni, pracownicy Grzybowskiego Grodu prezentowali dorobek swojej placówki. Przygotowane prezentacje multimedialne, pokazywały nie tylko działalność edukacyjną ale również obecne oraz dawne badania archeologiczne. Na stanowisku, w ścieżce "kultura", nie zabrakło również ciekawych artefaktów, wydobytych podczas badań archeologicznych, prowadzonych na grodzie. Odwiedzający mogli zapoznać się z tajemniczą historią grodu. Dotknąć dziedzictwa poprzez pokazane zabytki, a na koniec wybić pamiątkową monetę.

Podczas trwanie festiwalu można było również uczestniczyć w cyklu wykładów, zarówno popularno - naukowych jak i związanych z popkulturą. Obejrzeć archiwalne filmy ukazujące odkrycie, jak i badania osady w Biskupinie. Której w tym roku przypada 85 lat badań.

 

tekst D. Frydrychowicz

 

 

 

 

Fot. D. Frydrychowicz, S.Gronek, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

 

 

Archiwum