poniedziałek 29 kwiecień 2019

Fotorelacja z otwarcia wystaw na Małym Skansenie

W piątek zostały otwarte dwie wystawy czasowe, które będą czynne przez okres sezonu turystycznego 2019.

 

O odkryciach i badaniach, wydarzeniach i imprezach kulturalnych, codzienności pracowników i zwiedzających, rozmaitych aspektach historii Muzeum opowiada wystawa ,,Via musaei. Mente et labote. 50 lat Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy" zlokalizowana na baszcie widokowej. Dodatkowym atrybutem wystawy jest niepowtarzalny widok jaki rozpościera się na wyspę Ostrów Lednicki.
,,U źródeł chrześcijaństwa w Polsce. Baseny chrzcielne z Ostrowa Lednickiego'' to kolejna wystawa, którą otwieraliśmy tego dnia. Ekspozycja jest próbą analizy jednego z najważniejszych odkryć polskiej archeologii, bowiem baseny chrzcielne z Ostrowa Lednickiego to jedyne urządzenia do chrztu w Polsce znane z przypałacowej kaplicy pierwszych władców Polski.
W dniu tym upamiętniono również opiekunów Ostrowa Lednickiego. Na cmentarzu parafialnym w Dziekanowicach złożono kwiaty i znicze na grobach śp. ks. dra Franciszka Wawrzyniaka, członka Akademii Umiejętności i wielkiego społecznego opiekuna Ostrowa Lednickiego w okresie międzywojennym, śp. Jerzego Łomnickiego, pierwszego dyrektora Muzeum oraz zmarłych pracowników Muzeum.
 

 

 

 

Fot. M. Jóźwikowska

Archiwum