piątek 20 październik 2023

Konferencja naukowa w Gieczu

Konferencja naukowa Gród piastowski w Gieczu – geneza, funkcja, kontekst. 10 lat później

Rezerwat Archeologiczny w Gieczu

16-17 października 2023

W połowie października, dokładnie 10 lat po pierwszym gieckim spotkaniu, kiedy przedstawialiśmy ówczesne najnowsze wyniki badań gieckiego ośrodka grodowego – zmieniające w sposób zasadniczy dotychczasowe, utrwalone przez lata postrzeganie Giecza w strukturach władztwa wczesnopiastowskiego i późniejszego państwa Piastów – przyszedł czas na kolejne podsumowanie ostatniego dziesięciolecia prac eksploracyjnych i analitycznych prowadzonych przez giecki zespół badawczy. Oprócz prezentacji najnowszych ustaleń bezpośrednio dotyczących przed- i piastowskiego Giecza, na spotkaniu poruszono też problematykę szerszą, jak kwestię początków inhumacji na terenach władztwa Mieszka I (prof. Zbigniew Dalewski, Instytut Historii PAN w Warszawie) oraz podjęto też intrygujący temat kształtowania się struktury genetycznej społeczeństwa państwa Piastów (prof. Marek Figlerowicz, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu).

Drugi dzień obrad poprzedzony był spacerem po gieckich stanowiskach archeologicznych. Poranne mgły i październikowy ziąb nie przeszkodziły w zapoznawaniu się z krajobrazem przyrodniczo-kulturowym okolic gieckiego grodu.

Po raz kolejny w licznym gronie przybyłych do gieckiego rezerwatu znamienitych znawców tematyki, dzięki wielu interesującym pytaniom przedyskutowany został szeroki wachlarz kwestii związanych z interpretacją gieckich odkryć, co niewątpliwie stało się inspiracją do poszukiwań nowych kierunków dalszych badań.

Konferencja została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach dotacji celowej Obchody Jubileuszu 60-lecia Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu.

 

Archiwum