środa 10 styczeń 2024

Obiekty po konserwacji

Zdjęcie pokazujące budynek po konserwacji dachu ze słomy

Zakończyliśmy prace związane z wymianą pokrycia dachowego gontowego wraz z naprawą i konserwacją „turbinki wiatrowej” na wiatraku typu „holender” (wybudowany w 1905 r.) w Rogierówku koło Kiekrza oraz z wymianą pokryć dachowych ze słomy na trzech obiektach ( chałupa z Zielonej Wsi, chałupa ze Zdroju oraz chałupa komornicza z Godziesz Wielkich) na terenie WPE. Zakres zadania, oprócz wymiany pokrycia dachowego, obejmował również roboty ciesielskie, których celem była wymiana uszkodzonych elementów w konstrukcjach dachów oraz wzmocnienie więźb dachowych. Prace realizowane dzięki dotacji celowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w ramach zadania „Konserwacja etnograficznych muzealiów nieruchomych”.

 

Rozszerzony opis obiektów:

Wiatrak typu „holender” w Rogierówku koło Kiekrza  

Zabytek pochodzący z początku XX wieku, wybudowany został w 1905 roku. Jest to  budynek wolno stojący, wzniesiony w formie wieży ośmiobocznej 4-ro poziomowej (4-ry poziomy robocze), kryty obrotowym okrągłym dachem brogowym (zwanym także „czapką”) w kształcie namiotowo – stożkowym. Posiada czteroramienne skrzydło (śmigi) obracane siłą wiatru, które poprzez wał skrzydłowy i koło paleczne  tworzy  napęd transmisyjny  mechanizmów do mielenia ziarna zbóż. Obiekt zbudowany jest w konstrukcji betonowej i ryglowo – słupowej. Wieża nadziemna jest budowlą nieruchomą, ustawioną na stałym betonowym murze tworzącym obudowę dla przyziemia – piwnicy oraz fundamencie zagłębionym w gruncie poniżej otaczającego terenu, na drewnianych ścianach spoczywa  dach obrotowy o drewnianej konstrukcji.  Konstrukcja dachu podstawą spoczywa na pojedynczej kolistej obręczy. W szczycie pod dachem krokwie zaczopowano zaostrzonymi końcami w zworniku – okrąglaku średnicy 30 cm. Zwornik ponad dachem tworzy ozdobny pazdur, zwierający zwężające się w szczycie połacie namiotowego dachu, o nachyleniu 24-ech połaci dachowych w granicach 33%.

 

Chałupa z Zielonej Wsi

Budynek translokowano do WPE w 1995 roku. Konstrukcja chałupy – ryglowa , z kominem w centralnej części budynku. Fundament stanowią kamienie polne, na których spoczywa podwalina drewnianego szkieletu Obiekt konstrukcji szkieletowej,  szerokofrontowy,  dwutraktowy, z dwiema izbami, sienią i trzema komorami,  przykryty dachem dwuspadowym o konstrukcji  stolcowo-płatwiowej,  pokrytym słomą.

Chałupa ze Zdroju

Dom przeniesiony do muzeum w latach 1990-1994r., w miejscu pierwotnym wybudowany w 1602 r. - inskrypcja na belce stropowej. Obiekt o konstrukcji sumikowo – łątkowej,  szerokofrontowy, wnętrze jednotraktowe  przedzielone sienią na część mieszkalną i inwentarską,  w sieni komin brożynowy.  Na obiekcie dach dwuspadowy o konstrukcji więźby krokwiowo – jętkowej pokryty słomą.

 

Chałupa komornicza z Godzieszy Wielkich

Chałupa komornika z Godzieszy Wielkich pochodzi z 1895 roku do muzeum przeniesiona w latach 1977-1981. Jest to budynek zrębowy, o ścianach zawęgłowanych na rybi ogon, jednotraktowy, jednoizbowy z sienią i wydzielonym w niej pomieszczeniem dla kozy. Stanowi przykład mieszkania zajmowanego przez biedotę wiejską. Dach  czterospadowy o konstrukcji krokwiowo-jętkowej pokryty słomą.

 

Archiwum