środa 14 listopad 2012

Lednicka wystawa w Bytomiu!

Dnia 9 listopada w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbył się wernisaż wystawy Skarby średniowieczne Wielkopolski.

,,Skarby średniowieczne Wielkopolski" to wystawa Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, która od listopada zagościła w Bytomiu. 
Ekspozycja przedstawia depozyty powierzane ziemi od X do XV wieku, obejmując terytorium Wielkopolski z Kujawami oraz Ziemią Lubuską, czyli z terenów historycznej Wielkopolski. Pochodzi stąd nieporównywalnie więcej skarbów niż z o wiele bardziej rozwiniętej Europy Zachodniej, Bizancjum czy terytoriów arabskich.
Jednym z ciekawszych znalezisk prezentowanych na wystawie jest depozyt odkryty w palatium na Ostrowie Lednickim, dostarczający unikatowego, a zarazem bogatego zespołu monet, tzw. kwartników śląskich. Skarby znajdowano w naczyniach, które są równie cennym i ciekawym znaleziskiem, a jednocześnie eksponatem stanowiącym zabezpieczenie dla monet i biżuterii. Wśród znalezisk grobowych odkryto bogato ornamentowaną kaptorgę z Bodzi, którą również możemy zobaczyć na bytomskiej wystawie. Średniowieczna biżuteria zaprezentowana zostanła na manekinach, natomiast na planszach zobaczymy m.in. unikatowy denar Bolesława Chrobrego, denar Mieszka II i grosz krakowski Kazimierza Wielkiego. 
Wśród atrakcji przewidzianych podczas wernisażu były m.in. pokaz bicia monet, prezentacja wczesnośredniowiecznych strojów biesiadnych i biżuterii z epoki w wykonaniu wojów z Sojuszu Plemion Południa, możliwość zakupu sakiewki z monetami, słodki poczęstunek i, co najważniejsze, możliwość uczestniczenia w ciekawym wydarzeniu. Zwłaszcza, że skarby na co dzień zwykle zamknięte są w sejfach i magazynach.

 

Wystawa Skarby średniowieczne Wielkopolski zagosciła już w miejscach:

Fot. W. Kujawa

Archiwum