wtorek 27 czerwiec 2017

Lednicka wystawa w Muzeum im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim

W miniony piątek – 9 czerwca 2017 roku, po raz kolejny zaprezentowano wystawę przygotowaną z okazji roku jubileuszowego – 1050 rocznicy chrztu Polski oraz emisji kolekcjonerskiego banknotu.

Wystawa przybliża zwiedzającym czasy panowania pierwszych Piastów, jest także doskonałą okazją do przypomnienia wielowiekowej obecności Polski w Europie. W XV w. Jan Długosz pisał, m.in. (…), była [na Lednicy] ongiś ufundowana gnieźnieńska katedra metropolitalna (co też ruiny i szczątki murów potwierdzają), z biegiem zaś czasu dla trudności dostępu [została ona] przeniesiona do Gniezna. Wielu badaczy wskazuje też, że tu w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku odbył się chrzest Mieszka, a tym samym symboliczny chrzest Polski. Do tej tradycji w 1997 roku nawiązał papież Jan Paweł II, mówiąc o Ostrowie Lednickim jako źródle chrzcielnym Polski. Jednak w świetle dostępnych źródeł historycznych (z reguły krótkich, enigmatycznych i niejednoznacznych) fakt przyjęcia chrztu przez Mieszka I na Ostrowie Lednickim, ani data tej uroczystości nie są pewne. Mnogość rozbieżnych źródeł pisanych dotyczących miejsca chrztu Polski jest równie znaczna. W źródłach kronikarze domyślając się, albowiem dokładnej daty również nie znali, wskazywali m.in. Pragę, Poznań czy Gniezno). W historiografii oprócz tego postawiono tezę, że chrzest książę przyjął w Ratyzbonie. Wszystkie te propozycje zostały krytycznie zweryfikowane. Po burzliwych dyskusjach naukowych dziś jednoznacznie wskazuje się, że chrzest księcia Mieszka I odbył się w przestrzeni Civitas Schinesghe – czyli „państwie gnieźnieńskim” – w Wielkopolsce.

Dzięki prowadzonym badaniom archeologicznym wymienione wyżej dane historyczne mogą być na bieżąco weryfikowane. W taki właśnie sposób odkryto pozostałości misy wapiennej (chrzcielnicy?) w podziemiach katedry poznańskiej oraz dwa baseny chrzcielne w kaplicy pałacowej na Ostrowie Lednickim, z którymi obecnie dosyć jednoznacznie wiąże się chrzest pierwszych chrześcijan na ziemiach polskich.

 

Wystawa prezentowana będzie do końca września 2017 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Archiwum