piątek 20 kwiecień 2018

MAJÓWKA Z HISTORIĄ 1 – 3 maja 2018 r.

Gród w Grzybowie to przede wszystkim naturalna plenerowa ekspozycja wczesnośredniowiecznego grodu z zaaranżowaną zagrodą historyczną. Stwarza to doskonały pretekst do prowadzenia działań edukacyjnych siłami pracowników muzeum we współpracy z odtwórcami. W zaaranżowanej przestrzeni grodu staje się możliwe prezentowanie zarówno zajęć domowych, jak i życia codziennego.

Prezentacje, odtwórstwo w autentycznej historycznej przestrzeni staje się bardziej wiarygodne a historia jest znacznie lepiej odbierana. W dniach 1-3 maja w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie wspólnie ze Stowarzyszeniem Edukacji i Odtwórstwa Historycznego „AUREA TEMPORA” zapraszamy na piknik edukacyjny połączony z grami terenowymi.

Przez wszystkie dni majówki realizowany będzie edukacyjny projekt GAMA – Grzybowskiej Akademii Małego Archeologa, gdzie dzieci poprzez zabawę będą poznawały pracę archeologa, zabytki i ich historię. Prowadzone będą warsztaty, a dla najmłodszych przygotowany zostanie wykop archeologiczny, w którym będą prowadziły poszukiwania zabytków i uczyły się dokumentacji wykopaliskowej. W pawilonie muzealnym będzie można zobaczyć wystawę czasową p.t. „Symbole naszej historii. Godło, barwa, hymn”, wystawę Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, wypożyczoną i otwartą z okazji 100-Lecia Odzyskania Niepodległości. Wystawa jest podróżą poprzez symbole państwowości – godło, flaga, hymn i znaki z nimi powiązane. Na wystawie znalazły się też znaki, które stały się symbolami swoich czasów – godła, logotypy, odznaczenia.

 

1 majaŚcieżki Edukacji Ekologicznej Grodu w Grzybowie

Każdy przybywający na gród będzie miał możliwość odkrycia, poznania i przejścia ścieżką przyrodniczą (powstałą z dotacji FOŚiGW w Poznaniu), może brać udział w zajęciach i konkursach o przyrodzie dawnej i współczesnej. Na uczestników czekają materiały promocyjne, książki o przyrodzie Grodu w Grzybowie. Prowadzone będą warsztaty przyrodniczo-edukacyjne.

9:00 – 17:00 – Gra terenowa "Zdobywcy skarbu Grzybowskiego Grodu"

10:00, 12:00, 14:00, 16:00 – Spacer ścieżką przyrodniczą z przewodnikiem

13:00 – Oprowadzanie po wystawie "Symbole naszej historii. Godło, barwa, hymn"

 

2 majaDzień Flagi

Przygotowano grę terenową „Barwy Rzeczpospolitej” i liczne zabawy i konkursy sprawnościowo-edukacyjne.

9:00 – 17:00 – Gra terenowa "Polak Mały".

9:00 – 17:00 – Układamy najdłuższą Biało - Czerwoną na grodzie.

12:00 – roztrzygnięcie Konkursu Plastycznego ogłoszonego przez Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu powiatu wrzesińskiego i wielkopolski, pt. Inspiruje mnie Biało-Czerwona – prezentacja wszystkich prac i wręczenie nagród.

14:00 – wykład pt. Badania interdyscyplinarne – pytania o funkcję i znaczenie grodu w Grzybowie - Marcin Danielewski i Jacek Wrzesiński

16:00 – Oprowadzanie po wystawie "Symbole naszej historii. Godło, barwa, hymn"

 

3 maja – Dzień Godła

Przygotowano zabawy edukacyjne pod wspólnym hasłem – Poznajemy nasze godło. Prowadzone będą pokazy historyczne uczące patriotyzmu i postaw obywatelskich.

9:00 – 17:00 – Gra terenowa "Polak Mały". 

9:00 – 17:00 – Poszukiwanie symbolu naszej państwowości, układanie godła.

12:00 – Oprowadzanie po wystawie "Symbole naszej historii. Godło, barwa, hymn"

 

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią.

 Bilet wstępu 5 zł (normalny), 3 zł (ulgowy), dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny.

 

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie

Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Grzybowo 10a

62-300 Września

tel. 507-513-798

e-mail: grzybowo@lednica.pl

facebook.com/rezerwatgrzybowo

Archiwum