Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy uzyskało dotację na projekt Między ziemią, wodą i powietrzem. Metody nieinwazyjne a dziedzictwo archeologiczne Lednickiego Parku Krajobrazowego z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Ochrona Zabytków Archeologicznych 2022 (Wniosek nr 198441/21, projekt jednoroczny – 2022) w wysokości 53.600 zł. Koszt całkowity projektu to 84.500 zł.
Projekt ma na celu zaprezentowanie komplementarnego podejścia do rozpoznania dziedzictwa archeologicznego na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowego. W ostatnich latach obszar ten był przedmiotem kilku projektów, w ramach których przeprowadzono rozpoznanie akwenu jeziora Lednica oraz terenów rolnych i leśnych LPK. Z uwagi na różnorodność badanych obszarów konieczne było zastosowanie adekwatnych metod prospekcyjnych. W konsekwencji powstał unikatowy w skali kraju zasób danych dotykający różnych aspektów krajobrazu, który jednak nie był dotychczas przedmiotem kompleksowej analizy. W ramach realizowanego zadania zespół specjalistów podejmie próbę zebrania dotychczasowych doświadczeń, zarówno w aspekcie metodycznym, jak i interpretacji uzyskanych wyników. Efekty tych prac zostaną zaprezentowane w publikacji, która w zamierzeniu autorów będzie stanowić propozycję modelowego badania obszarów zróżnicowanych pod względem form ukształtowania, pokrycia i użytkowania terenu.
Ryc. 1 Projekt Kolebka Piastów – archeologiczne prospekcje podwodne w rejonie jeziora Lednickiego dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ochrona zabytków archeologicznych. Most Gnieźnieński, zachodni brzeg – belki i pozostałości pali na mapie batymetrycznej uzyskanej w oparciu o nieinwazyjne prospekcje przy pomocy sondy wielowiązkowej, profilografa osadów dennych oraz magnetometru. oprac. M. Popek (2017 r.)
Ryc. 2. Projekt Kolebka Piastów – archeologiczne prospekcje podwodne w rejonie jeziora Lednickiego dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ochrona zabytków archeologicznych. Pomiary magnetometryczne na jeziorze Lednica, fot. Ze zbiorów Instytutu Morskiego w Gdańsku (2017 r.)
Ryc. 3. Projekt Antropopresja a dziedzictwo archeologiczne. Przykład Lednickiego Parku Krajobrazowego dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lotnicze skanowanie laserowe Ostrowa Lednickiego i Ledniczki przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego, fot. A. Kowalczyk (2020 r.)
Ryc. 3. Projekt Antropopresja a dziedzictwo archeologiczne. Przykład Lednickiego Parku Krajobrazowego dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dokumentacyjne zdjęcie lotnicze grodziska w Moraczewie, gm. Łubowo, fot. A. Kowalczyk (2021 r.)