środa 10 marzec 2021

Odkrycie wizerunku Albina hrabiego Węsierskiego!

Stara fotografia; zebranie Koła Polskiego na sejm pruski, 18 mężczyzn gromadzi się przy stole.

Jeszcze do niedawna nie był znany żaden wizerunek, czy podobizna hrabiego Albina Węsierskiego (1812-1875) – pierwszego opiekuna Ostrowa Lednickiego. Wieloletnie poszukiwania prowadzone przez pracowników Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy nie przynosiły w tej kwestii efektów.
W trakcie poszukiwań prowadzonych przez muzealnego archiwistę – dr Jakuba Linetty ustalono, że z dużym prawdopodobieństwem Albin Węsierski znajduje się na fotografii Koła Polskiego na sejm pruski z 1862 roku (fot.1). Niestety wówczas jeszcze nie było sposobu na to, aby go zidentyfikować. Można było liczyć wyłącznie na to, że z czasem pojawi się jakaś inna fotografia z opisem. I tak się też stało. Dzięki digitalizacji materiałów fotograficznych Stadtmuseum Berlin, fotografia Albina Węsierskiego została udostępniona w Internecie i odszukana przez prof. Andrzeja M. Wyrwę.
 
Zdjęcie Albina Węsierskiego wykonane w Berlinie.
                 Albin hrabia Węsierski (1812-1875)
 Stadtmuseum Berlin
 
Zdjęcie hrabiego zostało wykonane w atelier L. Haase & Co. Berlin, a na jego odwrocie znajduje się opis: Graf Belina Wesierski. Dzięki temu udało się także zidentyfikować hrabiego Albina na wspomnianej już powyżej fotografii Koła Polskiego w Berlinie z 1862 roku Albin Węsierski na tej fotografii stoi tuż za prezesem Karolem Libeltem (fot.1).  
 
stara fotografia; zebranie Koła Polskiego na sejm pruski, 18 mężczyzn gromadzi się przy stole.
fot.1  Koło Polskie na sejm pruski z 1862 roku 

za: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

 

Zdjęcie Albina Węsierskiego herb belina - W polu błękitnym między dwiema podkowami srebrnymi zwróconymi do niego barkami miecz srebrny ze złotą rękojeścią obrócony w górę. Ostrze miecza wbite w trzecią podkowę srebrną ocelami w dół.
Albin hrabia Węsierski (1812-1875)           Herb Belina
 
 
Media o nas:
 
 

Archiwum