środa 30 listopad 2022

Ostatnie pożegnanie Pana Profesora

ołtarz Andzeja Marka Wyrwy

W miniony wtorek pożegnaliśmy Pana Profesora Andrzeja Marka Wyrwę - wieloletniego dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, wybitnego naukowca, dobrego i wrażliwego człowieka. W ostatnim pożegnaniu Pana Profesora tłumnie uczestniczyli bliscy, współpracownicy, studenci i przyjaciele.

 

 

Podczas uroczystości usłyszeliśmy:

„Drogi panie profesorze, dziś dzwon z Ostrowa Lednickiego, nasz jubileuszowy dzwon swym dźwiękiem żegna ciebie” – tymi słowami Profesora Wyrwę żegnał metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak. 

Profesora Wyrwę pożegnał również Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Wożniak:

,,Nie tak się umawialiśmy Panie Profesorze. Misja Lednica nie jest jeszcze zakończona, jest niestety tragicznie przerwana. Wniósł Pan ogromny wkład w rozwój muzeum, w rozwój popularyzacji dzieła pierwszych Piastów. Był Pan osobą, która bardzo chciała, żeby piastowska historia Polski umocniła się w świadomości wszystkich Polaków. Osobą niezwykłej pasji i dociekliwości. Osobą, która zarażała umiłowaniem historii początków państwa polskiego i niezwykłymi pomysłami. Misja Lednica, piękne ukoronowanie Pana życia, pozostawi trwały ślad w postaci nowoczesnego muzeum, które będziemy jeszcze rozbudowywać."

 

W imieniu Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy mowę pożegnalną wygłosił dr Jakub Linetty, doktorant Profesora Wyrwy:

,,Dziś, przepełnieni smutkiem, który oznajmia światu bijący na Ostrowie Lednickim dzwon „Mieszko i Dobrawa”, żegnamy śp. Profesora Andrzeja Marka Wyrwę - dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, wybitnego nauczyciela akademickiego,  dobrego i wrażliwego człowieka.

 

Gdy Profesor Wyrwa opowiadał o zamierzchłych dziejach, obyczajach praojców, potrzebie pamięci o minionych pokoleniach, milkły wszelkie dyskusje i szepty, niezależnie od tego, czy to było na sali wykładowej, czy podczas badań terenowych. Dlatego tak trudno nam dzisiaj pogodzić się z tym, że nadszedł czas pożegnania i że na tym świecie nie porozmawiamy już o historii, badaniach archeologicznych i planach na przyszłość.

 

Przez 14 lat Pan Profesor był naszym lednickim wodzem i przewodnikiem po dziedzictwie pierwszych Piastów. Pomimo ciężkiej choroby z zaangażowaniem zarządzał instytucją i  jej największą dotychczasową inwestycją, z której otwarcia niedawno wspólnie się cieszyliśmy.

 

Uczył i konsekwentnie przypomniał nam o wielkim znaczeniu pamięci. Wielokrotnie podkreślał: ,,Pamiętajcie! Nasze dzieła będą mówiły o nas po nas!”.

 

Kochany Panie Profesorze…

Dziś to ważne zobowiązanie pielęgnowania pamięci o naszych poprzednikach… spoczywa na nas. Zawsze będziemy pamiętać o Pana imponującym dorobku naukowym, o wielkich zasługach dla naszego muzeum, o tym, że zrealizował Pan marzenia pokoleń starożytników i muzealników zapoczątkowane jeszcze przez hrabiego Albina Węsierskiego w 1858 roku… Marzenia o godnym eksponowaniu dziedzictwa Ostrowa Lednickiego.

 

Będziemy wracać do Pana mądrych myśli zawartych w pracach naukowych, pismach, filmach i wywiadach. A we własnych wspomnieniach i pamiątkach będziemy szukać Pana serdeczności i dobroci.

 

My – pracownicy Muzeum z wdzięcznością za wszystko, składamy hołd Profesorowi i obiecujemy, że z Bożą pomocą, będziemy kontynuować wielkie dzieło Andrzeja Marka Wyrwy… To wielkie dzieło opiekowania się kolebką państwa polskiego na Ostrowie Lednickim.

 

Żegnamy Cię Panie Profesorze, ale jesteśmy przekonani, że Twój Duch pozostanie na zawsze w Twoich dziełach, w naszej pamięci i w sercach. Jesteśmy wdzięczni, za to, że spotkał nas zaszczyt pracy z Panem. 

Panie Profesorze,

Mistrzu - Spoczywaj w pokoju.”

 

Przez lata profesor Wyrwa badał losy zakonu cystersów w Polsce, zwłaszcza na ziemi wągrowiecko-łekneńskiej. Obecnie mieszkańcy tamtych stron są mu szczególnie wdzięczni.

,,Przede wszystkim przywrócił dumę mieszkańców z miejsca, w którym żyjemy i mieszkamy. To dzięki jego pracy, wysiłkowi naukowemu, badaniom, krok po kroku, rok po roku, odkrywane były karty z najpiękniejszej historii z tych ziem."

– mówi wójt gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak.

 

,,Wdzięczni są Tobie wszyscy studenci, których wiele lat temu uczyłeś, także i mnie, zupełnie innego podejścia do nauki. Pokazywałeś, że można łączyć historię, archeologię i inne przedmioty razem."

- wspominał dr hab. Rafał Witkowski, prof. UAM

W godzinę rozpoczęcia uroczystości żałobnych, na Ostrowie Lednickim w hołdzie dla Pana Profesora rozbrzmiał Dzwon Mieszko i Dobrawa.

 

 

Archiwum