wtorek 24 kwiecień 2018

Otwarcie wystawy czasowej - Symbole naszej historii

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy w dniu 26 kwietnia 2018 r. o godz. 13:00

na terenie Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie (Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy). Ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Państwo Polskie powstało przeszło 1000 lat temu, w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jednym z symboli tego piastowskiego państwa jest Gród w Grzybowie. W roku 2018 obchodzimy jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległości po okresie 123 lat nieobecność państwa na mapach Europy. Ponad 1000-letnia historia pozostawiła wiele symboli które bądź pozostały na stałe symbolami naszego państwa, bądź przeminęły i uległy zapomnieniu będąc charakterystyczne jedynie dla czasów w jakich funkcjonowały. Wystawa na którą zapraszamy poświęcona jest tym symbolom, a szczególnie godłu, fladze, barwom i hymnowi narodowym.

W naszym życiu codziennym znaki i symbole narodowe na tyle się upowszechniły, że często przechodzimy obok nich nie zastanawiając się nad ich genezą i znaczeniem. Wystawa ukazuje historię naszych znaków narodowych, przywołuje z niepamięci godła, logotypy, odznaczenia czy przedmioty często już dziś nie funkcjonujące a dla niezwykle czytelne i ważne w czasach w których funkcjonowały. Nie tylko godło, hymn, czy barwy narodowe pomagają nam identyfikować się z Państwem, to także rozmaite znaki w różnych okresach historycznych pozwalały czuć wspólnotę i budzić tożsamość narodową.

Jednym z naszych symboli jest Orzeł Biały. Jego początki sięgają średniowiecza. Być może jednym z najstarszych wizerunków heraldycznego orła - godła - jest wizerunek z niewielkiej tarczki jaką odkryto w czasie badań archeologicznych Ostrowa Lednickiego. Ta niewielka tarczka wykonana z brązu może być datowana na początki XIV wieku.

 

Wystawa czynna od 26 kwietnia do 8 maja 20

 

Autorzy wystawy: Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie.

Archiwum