piątek 13 maj 2011

SKARBY ŚREDNIOWIECZNE WIELKOPOLSKI

Otwarcie wystawy

SOPOT

 

   Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, oddział :,,Grodzisko w Sopocie"

 

 

WARSZAWA


    Dnia 14 maja o godz. 18.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Skarby Średniowieczne Wielkopolski" w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Odbywająca się w tym czasie "Noc Muzeów"  zgromadziła na otwarciu bardzo dużą liczbę odwiedzających! Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

 

SKARBY ŚREDNIOWIECZNE WIELKOPOLSKI

 

 

 

 

 

Galeria,  fot.A.M.Wyrwa

 

 

KALISZ

 

 

     W roku 2010 w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prezentowano cieszącą się dużym zainteresowaniem wystawę „Skarby Średniowieczne Wielkopolski”. Można było na niej podziwiać ponad 2000 sztuk monet i biżuterii z około 20 polskich muzeów i instytucji naukowych, w których zdeponowano skarby wielkopolskie. W związku z przyciągającą uwagę tematyką wystawy postanowiliśmy zaprezentować ją w formie planszowej .

 

     Na 56 planszach pokazana została niemal 500-letnia historia pieniądza obiegowego w Polsce, a także kierunki napływu kruszcu do Wielkopolski oraz fotografie średniowiecznej biżuterii. Wystawa ukazuje bogactwo kulturowe regionu historycznej Wielkopolski, a szerzej zaś całej Polski w wiekach średnich.

Na otwartej w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu wystawie, oprócz wielu barwnych ilustracji skarbów, map napływu kruszcu do średniowiecznej Wielkopolski i interesujących danych historycznych związanych z tą tematyką, zaprezentowano także oryginalne skarby z Kalisza Rajskowa  - z denarem Bolesława Chrobrego (tzw. „ze strzałą”) na czele, Piwonic, Słuszkowa, Ogorzelczyna i Kościelnej Wsi.

 

Wystawa Skarby Średniowieczne Wielkopolski w Muzeum Okręgowym w Kaliszu prezentowana będzie od 8 do 28 kwietnia 2011 r.

 

Kuratorzy wystawy: Arkadiusz Tabaka (MPP na Lednicy)

                                  Leszek Ziąbka (MOZK w Kaliszu)

Projekty plansz: Dorota Jagłowska, Wojciech Kujawa (MPP na Lednicy)

 

Folder do wystawy

kliknij-->

Fot.M.Jóźwikowska

Archiwum