piątek 25 listopad 2011

Spotkanie Świąteczne w Gieczu

4 grudnia o godzinie 14.00 rozpocznie się ostatnia impreza organizowana w tym roku w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu, będą to Gody.

 

    Nasi przodkowie nazywali Godami święta obchodzone w okresie przypadającego 21-22 grudnia przesilenia zimowego oznaczającego moment, od którego zaczyna przybywać światła i dni stają się coraz dłuższe.  Podczas trwania Godów zaprzestawano wszelkiej pracy fizycznej i spędzano czas na wzajemnych odwiedzinach, przyjmowaniu gości, obdarowywaniu się prezentami i śpiewaniu tradycyjnych, starych pieśni.

    Święto Godowe, które wyznaczało początek nowego roku, miało charakter agrarny i zaduszkowy. Z jednej strony wróżono wtedy pomyślność przyszłorocznych plonów, z drugiej spotykano się ze zmarłymi… Wiele elementów dawnych, pogańskich obrzędów weszło do obchodów chrześcijańskich świąt Bożego Narodzenia. Podczas niedzielnego spotkania opowiemy o różnych dawnych tradycjach i zwyczajach. Spróbujemy również wraz z uczestnikami odtworzyć niektóre z tych zwyczajów. Na koniec Spotkania Świątecznego, dla zainteresowanych, przewidujemy ognisko w plenerze. Dlatego uczestnicy mogą ze sobą zabrać również coś do jedzenia.

    W związku z tym, że w przeciwieństwie do wcześniejszych imprez Spotkanie Świąteczne odbywa się „pod dachem” ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację  do piątku 2 grudnia do godziny 16.00 telefonując pod numer: 61 285-92-22 lub pisząc na adres e-mail: promocja@giecz.pl. Kartę wstępu będzie stanowił bilet rodzinny w cenie 12 zł.  Serdecznie zapraszamy!

 

Opracowanie: Dariusz Błaszczyk

Archiwum