piątek 20 maj 2011

Sybille 2010 rozdane!!!

18 maja 2011 w Toruniu wręczono nagrody w ramach „Wydarzenia Muzealnego Roku – Sybilla 2010”. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zostało laureatem konkursu w kategorii Konserwacja muzealiów.

„Wydarzenie Muzealne Roku - Sybilla” to corocznym konkurs ogłaszany i nadzorowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od tego roku podmiotem realizującym procedurę konkursową jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Ideą konkursu jest:
- wyłonienie i promocja najlepszych wydarzeń kulturalnych zorganizowanych przez polskie muzea
- uhonorowanie autorów i realizatorów wyróżniających się dokonań muzealnych.
Nagroda ma on na celu wyróżnienie najwybitniejszych osiągnięć z zakresu wszystkich dziedzin działalności muzealnej. Zgłoszenia nadesłały 163 muzea z całej Polski!

W KATEGORII. Konserwacja muzealiów
LAUREATEM ZOSTAŁO: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy za projekt ratowania i konserwacji naszyjnika srebrnych kaptorg z przełomu X/XI wieku - kierownik projektu Jacek Wrzesiński

NOMINACJE:
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku - za srebrny ołtarz darłowski (badania, konserwacja, eksponowanie)
Muzeum Narodowe w Poznaniu - za konserwację obrazu Claude Moneta "Plaża w Pourville"
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce - za konserwację obrazu "Śmierć Chodkiewicza" autorstwa Franciszka Smuglewicza ze zbiorów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce - realizacja "na żywo" w Salonie Czerwonym ekspozycji muzealnej pałacu Zamoyskich jako forma edukacji.

 

Fot. M.Jóźwikowska

Archiwum