piątek 15 kwiecień 2016

Uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski na Ostrowie Lednickim

Reminiscencje z uroczystości

Uroczystości na Ostrowie Lednickim były częścią oficjalnych, centralnych obchodów Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, które od czwartku do soboty, 14-16 kwietnia, odbywają się w Gnieźnie i Poznaniu.

W programie uroczystości znajdują się specjalne posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski i Zgromadzenia Narodowego, a także wydarzenie ewangelizacyjno-kulturalne na poznańskim stadionie INEA.

 

Plan wydarzeń na Ostrowie Lednickim rozpoczęło posadzenie dębu 1050-lecia Chrztu Polski. Następnie o godz. 12.00 została otwarta przeprawa mostem pontonowym.

W ramach jubileuszu 14 kwietnia, czyli w dniu, w którym najprawdopodobniej 1050 lat temu, Mieszko przyjął chrzest, na Ostrowie Lednickim odbyła się uroczysta liturgia celebrowana przez abp. Wojciecha Polaka Metropolitę Gnieźnieńskiego Prymasa Polski, w której uczestniczyli duchowni, przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, zaproszeni goście, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy, którzy przybyli na wyspę. Celebracji jubileuszowej towarzyszyły relikwie św. Wojciecha przywiezione z Gniezna.

Na początku uroczystości wszystkich zgromadzonych powitał gospodarz miejsca prof. Andrzej M. Wyrwa, a zaproszony chór  odśpiewał Gaude Mater Polonia. Po liturgii Słowa i homilii Prymasa Polski miało miejsce uroczyste wyznanie wiary. Na lednickiej wyspie zabrzmiał dzwon Mieszko i Dobrawa odlany specjalnie na 1050. rocznicę Chrztu Polski, który pod koniec nabożeństwa został poświęcony. Dzwon będzie się odzywał w ważnych dla naszej Ojczyzny chwilach. Jego repliki zostały przekazane na ręce Prymasa Polski dla Kościoła na świecie, Kościoła w Polsce i Narodu polskiego. Pod koniec uroczystości został odśpiewany hymn narodowy. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał Chór Uniwersytetu Medycznego z Poznania oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania.

 

___________________________________________________________________________________

 

Pamiątki z uroczystości, miniaturka dzwonu Mieszko i Dobrawa, publikacje jubileuszowe można nabyć w kasie przy Małym Skansenie. Serdecznie zapraszamy!

 

Galeria 1- fot. M. Jóźwikowska

Galeria 2 - fot. J. Andrzejewski

 

 
 
 
 
 
 

Archiwum