środa 24 czerwiec 2020

27/06 Nie-zabawki, człowiek nie-zabawka wernisaż

Niejednoznaczna, intrygująca wystawa, która porusza istotne ludzkie sprawy: trud życia codziennego, intymny kontakt z drugą osobą, miłość, a także samotność i śmierć. 
Serdecznie zapraszamy do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w najbliższą sobotę tj. 27 czerwca 2020 r. godz. 12:00. 
 
CZYM SĄ NIE-ZABAWKI?
 
Nie-zabawki to niewielkie rzeźby, instalacje i artefakty wykonane ze starego, już niepotrzebnego materiału (belek, kutych elementów, fragmentów narzędzi rolniczych itp.), często w uproszczony sposób. Swą formą i surowością przypominają archaiczne przedmioty. Inspiracją do ich powstania stały się zabawki, jakimi dawniej bawiły się dzieci, naśladując dorosłych. Nie-zabawki, umieszczone w nowych kontekstach, poruszają istotne ludzkie sprawy: trud życia codziennego, intymny kontakt z drugą osobą, miłość, a także samotność i śmierć.
 
CZŁOWIEK NIE-ZABAWKA
 
Nie-zabawki kontrastują ze współczesnym światem pełnym koloru i szybkiego obrazu. W konsumpcyjnym, nierealnym, bajkowym świecie kreowanym przez producentów, człowiek traktowany jest przedmiotowo, jest klientem, a w wielu przypadkach produktem. W nie-zabawkach zawarta jest niezgoda na takie traktowanie człowieka, jego ciała i sfery duchowej.
 
PRZEDMIOT NIEPEŁNOSPRAWNY
 
Nie-zabawki zawierają także element niepełnosprawności: ludzie nie posiadają rysów twarzy, w postaciach zwierzęcych trudno rozpoznać gatunek, pojazdy w rzeczywistości nie mogłyby się poruszać. Stają w opozycji do dążeń stworzenia „doskonałego człowieka w doskonałym świecie”.
Są także marzeniem o lepszym świecie.
 
 
Piotr Rogaliński od dwudziestu lat zajmuje się działaniami na pograniczu teatru, muzyki i plastyki. W oparciu o dawne wzory wykonuje dekoracje i scenografie do koncertów i spektakli. Specjalizuje się w wykonywaniu rzeźb-zabawek, oraz postaci kolędniczych, które wykorzystuje jako rekwizyty w pracy teatralnej. Jako aktor współtworzył przedstawienia w Teatrze Studio Czyczkowy i Teatrze Węgajty. Prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i osób z niepełnosprawnościami. Przygotowuje audycje dla dzieci o tematyce
nawiązującej do kultury ludowej. Od kilku lat współtworzy kapele grające muzykę tradycyjną.
Jest autorem wielu aranżacji plastycznych do wystaw historycznych i koncertów, między innymi Muzeum Poznańskiego Czerwca w Poznaniu.
 
Współpracował z takimi instytucjami jak:
IPN Poznań 
Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu
Dom Bretanii 
CK Zamek w Poznaniu
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie
_________________________________________________________________________________________
Spowolnienie rozprzestrzeniania się COVID-19 zależy od nas wszystkich. Pamiętajcie Państwo o zachowaniu bezpiecznej odległości - dbajcie o siebie i innych. Na wystawę obowiązuje wstęp w maseczkach ochronnych.
 

 

Archiwum