czwartek 06 październik 2022

Wystawa archeologiczna ,,Sześć-ścian przeszłości"

Zarys sześc-ścianu przeszłości na czarnym tle

Wystawa Sześć-ścian przeszłości stanowi próbę odpowiedzi na pytania związane z genezą i postrzeganiem skarbu. Pamiątki z czasów pierwszych Piastów są punktem wyjścia w refleksji nad tym, co w średniowieczu i co współcześnie można określić mianem skarbu. Historyczne artefakty z czasów powstawania Polski mają być pretekstem do refleksji nad tym, co stanowi o wartości obiektu. Czy to wyłącznie kwestia ceny, a może coś bardziej ulotnego, emocjonalnego?

Sześć-ścian przeszłości to ekspozycja prezentująca jedne z najcenniejszych zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Prezentowane artefakty pochodzą z archeologicznych badań wykopaliskowych prowadzonych na cmentarzyskach, osadach, grodzisku i w otulinie jeziora.

W większości są to unikalne wyroby, często o dużej wartości artystycznej i historycznej, które śmiało możemy uznać za ważne dzieła wczesnośredniowiecznego rzemiosła artystycznego, których produkcja wymagała zaawansowanych umiejętności i pewnej wrażliwości.

 

 

Otwarcie pierwszej czasowej wystawy w nowym budynku muzeum, wymaga specjalnej i oryginalnej oprawy. Dlatego też ważne zabytki zostały ukazane w tytułowym sześcianie, stanowiącym współczesną formę skarbca. Ich prezentacja pozbawiona jest obszernych opisów, wyjaśnień i manekinów - jest więc celowo dekontekstualizowana.

Zabieg ten ma pomóc zwiedzającym w samodzielnym poznawaniu i w refleksji nad zastosowaniem, formą, tworzywem, ale przede wszystkim nad wartością oglądanego obiektu.

Mając świadomość, że wystawa główna będzie rozbudowaną opowieścią, minimalistyczny sześcian stanowi odmienną propozycję, której przyświeca wiara, że skupienie się na zabytku może być ciekawą alternatywą wobec bogato aranżowanych wystaw.

W teatrze czarny sześcian oznacza rewolucję. Dla nas oznacza nowy wymiar. Nowy wymiar muzeum: nowe style wystawiennicze, nowe programy edukacyjne, happeningi i działania artystyczne. Zaskakująca forma instalacji pozwala na osobisty, intymny kontakt ze skarbem, z zabytkiem oraz z przeszłością.

 

 

 

 
 
 

Archiwum