Od 11 listopada 2024 r. zapraszamy do Muzeum Historii Polski w Warszawie na wyjątkową wystawę „1025. Narodziny Królestwa”, upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski (Bolesława Chrobrego, a następnie Mieszka II)!
przestrzeń wystaw czasowych w Muzeum Historii Polski
To nie tylko jedno z pierwszych wydarzeń jakie zaplanowano na 2025 r., ale i pierwsza ekspozycja, gdzie w ramach jednej przestrzeni prezentowane będą zarówno wysokiej klasy zabytki sztuki, jak i tzw. zabytki masowe pozyskane w wyniku badań archeologicznych w centralnych rezydencjonalno-stołecznych grodach pierwszych Piastów przede wszystkim na Ostrowie Lednickim i w Gieczu. Pokazane zostaną bezcenne obiekty z dawnego skarbca katedry Gnieźnieńskiej, które niezwykle rzadko są eksponowane poza Muzeum i Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej np. srebrny, częściowo złocony kielich mszalny tzw. „Królewski lub II Kielich Dąbrówki” z XII w., na którym przedstawiono m.in. scenę koronacji Dawida władcy Izraela,, złoty pierścień z topazem podarowany Arcybiskupowi Jakubowi Śwince przez Przemysła II w dniu konsekracji w Kaliszu w 1283 r. Arcybiskup przewodził koronacji Przemysła II 26 czerwca 1295 r. w Katedrze Gnieźnieńskiej, czy tzw. Codex Pretiosus fragment ewangelistarza z XI w.
1000 lat temu
Wystawa „1025. Narodziny Królestwa” daje okazję by poznać XI-wieczne królestwo polskie, które przechodzi wzloty i upadki, czyli etapy charakterystyczne dla procesu tworzenia się silnych wspólnot etniczno-politycznych. XI w. to czas trzech królów, ze szczególną rolą jednego: wielkiego stratega, zdeterminowanego, by zdobyć koronę Bolesława I.
Narracje wystawy „zbudowano” w oparciu o ponad 400 eksponatów, w tym przeszło połowę stanowią zabytki archeologiczne z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z Ostrowa Lednickiego i Giecza. Zwiedzając wystawę można będzie dowiedzieć się gdzie i jak mieszkali władcy, poznać relacje miedzydynastyczne, uzyskać wiadomości jak zorganizowane było królestwo polskie, ile mogło liczyć mieszkańców, jak wyglądała dieta, na co chorowali ludzie i jak się leczyli.
#lednickiezabytki |
Ekspozycja będzie podzielona na pięć części, których narracja się uzupełnia. Otwiera ją moduł „Królestwo”, opowiadający o krajobrazie i strukturze społecznej Polski w XI w. Punkt centralny wystawy stanowi część „Gniezno serce królestwa”, w której prezentowane są najcenniejsze eksponaty.
Towarzyszą im dwa moduły uzupełniające: „Trzej królowie”, poświęcony dokonaniom monarchów koronowanych w XI w., oraz „Król i Krzyż”, gdzie opowieść koncentruje się na religii, chrystianizacji i obrzędowości. Na koniec, jako rodzaj epilogu, prezentujemy moduł „Królestwo bez króla”, gdzie opowiadamy o idei Polski jako królestwa i jego odrodzeniu w końcu XII wieku.
Lider przedsięwzięcia: Muzeum Historii Polski
Współorganizatorzy: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Kuratorzy wystawy:
dr Tomasz Borowski - Muzeum Historii Polski
Agnieszka Leszkowicz - Muzeum Historii Polski
dr Andrzej Kowalczyk - Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Wystawa objęta honorowym patronatem Prymasa Polski.
Wystawę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Realizacja dwóch wystaw czasowych („1025. Narodziny królestwa” i „Dekada przełomów”)".