poniedziałek 24 wrzesień 2018

Zakończenie Lata w Grzybowie - fotorelacja

21 września w grodzie grzybowskim młodzież oraz dzieci pożegnały lato.

Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki Projektowi Grantowemu Organizacja imprez/wydarzeń rekreacyjnych, turystycznych, sportowych, kulturalnych na obszarze LGD – Z Nami Warto, współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Wydarzenie Zakończenie Lata w Grzybowie. Zostań Wojownikiem Grzybowskiego Grodu skierowane było głównie do grup szkolnych i przedszkolnych, jednak udział mógł wziąć każdy, kto danego dnia zawitał do grodu w Grzybowie. Wszyscy uczestnicy mogli sprawdzić się w roli piastowskiego wojownika i nie tylko. Poza działaniami typowo militarnymi, jak pokonywanie toru przeszkód, strzelanie z łuku czy rzutu oszczepem, zapoznawano się z pracą garncarza i samodzielnie lepiono naczynia z gliny. Stosując dawne metody wyrobu naczyń, można było poczuć się jak wczesnopiastowski garncarz. W zadaniach zespołowych dominowało przeciąganie liny oraz drużynowy wyścig na nartach. Chętni korzystali również z warsztatów edukacji ekologicznej (na potrzeby wydarzenia książek o tematyce ekologicznej użyczyła Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia we Wrześni). Oprowadzanie po wystawie czy ścieżce edukacji ekologicznej z przewodnikiem przyciągnęło wielu zainteresowanych. W zajęciach plastycznych brali udział zarówno młodsi, jak i starsi. Mogli na chwile przysiąść i namalować lub pokolorować wybranego przez siebie wojownika. Otwarta kuźnia przyciągała odgłosem wybijania monet przez mincerza. Co silniejsi próbowali samodzielnie dźwignąć młot i wybić okolicznościową monetę na pamiątkę.

Pomimo bardzo ciepłego jak na koniec września dnia (prawie +280C) płonące ognisko też miało swoich zwolenników. Po zdobyciu sprawności Wojownika Grzybowskiego Grodu i uhonorowaniu medalem specjalnie wykonanym na tę okazję można było upiec kiełbaski na tradycyjnym kiju. Swoje umiejętności zaprezentowało również Koło Młodego Archeologa ze Strzałkowa pod opieką pani Anny Kubiak. Młodzież samodzielnie wykonywała podpłomyki oraz dała pokaz tkania na bardku i wykonywania biżuterii.  

Dzięki zaangażowaniu pracowników Rezerwatu oraz wsparciu Stowarzyszenia Grzybowo-Razem, Projektu Września oraz Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego Aurea Tempora 513 dzieci pożegnało lato na terenie Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie.

 

tekst D. Frydrychowicz

 

Archiwum