środa 09 czerwiec 2021

Znamy laureata Nagrody Lednickiego Orła

Zdjęcie laureata nagrody z fragmentem statuetki w tle.

Profesor Przemysław Urbańczyk został trzynastym Laureatem Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego!
 
Profesor Przemysław Urbańczyk jest archeologiem, profesorem zwyczajnym w Instytucie Archeologii UKSW oraz w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN. Jest także inicjatorem i obecnie Dyrektorem, działającego od 2017 roku, Polskiego Instytutu Studiów Zaawansowanych (PIAST).
 
W 1993 roku uzyskuje habilitację (na podstawie pracy Medieval Arctic Norway), a w roku 2000 tytuł profesora zwyczajnego. Zainteresowania badawcze Profesora koncentrują się na zagadnieniach związanych z wczesnym średniowieczem, ale szereg prac poświęconych było teorii badań archeologicznych, historii archeologii oraz metodyce prac wykopaliskowych. Wśród Jego publikacji szczególne miejsce zajmują te związane z początkami państw, chrystianizacją, architekturą mieszkalną i sakralną, ale także poświęcone tematyce funeralnej. W swych badaniach i publikacjach łączy archeologię i historię. Od 1992 roku jest także czynnym wykładowcą akademickim. Prowadził badania wykopaliskowe w Polsce, oraz w Anglii, Norwegii, Kuwejcie, Peru i na Islandii. Jest kierownikiem wielu grantów, autorem ponad 400 publikacji, a także redaktorem monumentalnej kilkunastotomowej serii „Origines Polonorum” oraz 5-tomowej serii „The Past Societies. Polish Lands from the First Evidence of Human Presence to the Early Middle Ages”.
 
Spośród wielu publikacji warto wymienić:
Władza i polityka we wczesnym średniowieczu, Wrocław 2000;
Rok 1000. Milenijna podróż transkontynentalna, Warszawa 2000;
Zdobywcy północnego Atlantyku, Wrocław 2004;
Trudne początki Polski, Wrocław 2008;
Mieszko Pierwszy tajemniczy, Toruń 2012;
Myśli o średniowieczu, Wodzisław Śląski: Templum, 2013;
Bliskie spotkania wikingów, Wodzisław Śląski: Templum 2014;
Zanim Polska została Polską, Toruń 2015;
Co się stało w 966 roku?, Poznań 2016;
Trudna historia zwłok. T. 1. Wrócisz do ziemi, Toruń 2020.
 
Członek komitetów redakcyjnych: Archaeologia Islandica, Journal of the North Atlantic, Medieval Worlds, Sprawozdania Archeologiczne.
 
Wygłaszał gościnne wykłady w uniwersytetach europejskich (Anglia, Czechy, Francja, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Rosja, Słowacja, Szkocja i Szwecja) i amerykańskich.
Uroczystość wręczenia Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego odbędzie się 30 czerwca br.
 
zdjęcie laureata.
 
Gratulujemy Panie Profesorze!
fot. J. Ostałowski
 

Archiwum