środa 22 czerwiec 2022

Znamy laureata Nagrody Orła!

obraz przedstawia nagrode lednickiego orła piastowskiego

Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego wędruje dla Polskiej Akademii Umiejętności!
 
Polska Akademia Umiejętności została czternastym Laureatem Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego.
Z inicjatywy Dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Zarząd Województwa Wielkopolskiego w dniu 12 czerwca 2009 r. podjął Uchwałę o ustanowieniu Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego. Nagroda jest honorowa, przyznawana raz w roku przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i upowszechniania wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego. Laureata wyłania, spośród zgłoszonych kandydatów, Kapituła Nagrody, w składzie której znajdują się: Arcybiskup Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Arcybiskup Archidiecezji Poznańskiej, Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego i Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
 
 
 
 
Polska Akademia Umiejętności jest instytucją, której korzenie sięgają utworzonego w 1815 r. Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. W 1872 r. przekształciło się ono w Akademię Umiejętności, a od 1918 r. funkcjonuje jako Polska Akademia Umiejętności. Jest to instytucja naukowa skupiająca w swoim gronie wybitnych badaczy zajmujących się licznymi dyscyplinami naukowymi. Jedną z płaszczyzn badawczych, cieszącą się szczególnym zainteresowaniem członków PAU jest historia Polski. Przedstawiciele Akademii odegrali istotną rolę m.in. w badaniach sfragistycznych i numizmatycznych obejmujących czasy piastowskie. Czynnymi członkami Akademii Umiejętności byli pierwsi badacze Ostrowa Lednickiego – Marian Sokołowski, który doktoryzował się w 1878 r. na podstawie pracy Ruiny na Ostrowie jeziora Lednicy. Studyum nad budownictwem w przedchrześcijańskich i pierwszych chrześcijańskich wiekach w Polsce, a także Władysław Łuszczkiewicz, autor dokumentacji ilustracyjnej i fotograficznej reliktów lednickiego palatium. Członkinią Akademii była również Klementyna Żurowska, laureatka Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego w 2013 r. Znaczenie badań prowadzonych przez członków PAU dla poznania dziedzictwa piastowskiego oraz upowszechniania wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii trudno byłoby przecenić. Polska Akademia Umiejętności nieustająco popularyzuje wiedzę i wyniki badań naukowych obejmujących piastowskie dziedzictwo kulturowe.
 
 
Otwarcie Akademii Umiejętności w Krakowie w 1873; akwarela Juliusza Kossaka
 
W związku z jubileuszem 150-lecia przekształcenia Towarzystwa Naukowego Krakowskiego w Akademię Umiejętności uroczyste wręczenie Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego odbędzie się 18 października 2022 r. podczas głównych obchodów rocznicowych w Krakowie.
 
 
 
Stauetka Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego 

Archiwum