15 sierpnia udostępniliśmy naszej Publiczności nową wystawę stałą. W budynku dziewiętnastowiecznego młyna z Wierzenicy powstała galeria wielkopolskiej współczesnej rzeźby nieprofesjonalnej. Prezentujemy w niej około czterystu eksponatów ze zbiorów Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Rzeźby pozyskane zostały w ciągu ostatnich dwudziestu lat pracy nad regionalną kolekcją, nabywane były głównie od artystów i ich rodzin. W ostatnim czasie zbiór zasiliła spora grupa rzeźb z kolekcji ś.p. Stanisława Pasiciela.
|
||
W dolnym pomieszczeniu ekspozycyjnym galerii znalazły miejsce rzeźby, będące dziełem artystów m.in. z kaliskiego, leszczyńskiego, konińskiego, Pałuk i Krajny, a także Ziemi Gnieźnieńskiej. Rzeźby – w drewnie oraz glinie – to kompozycje trójwymiarowe, płaskorzeźby, formy kapliczek i ołtarzyków, powstałe od lat 60. XX w. aż do czasów współczesnych. Tematyka obejmuje motywy nawiązujące do dawnej rzeźby świątkarskiej i inne motywy wiejskie, a także motywy baśniowe, historyczne, łowieckie, animalistyczne, i inne. W górnym pomieszczeniu znalazły się materiały informacyjne i ilustracyjne poświęcone sylwetkom czterdziestu autorów prezentowanych rzeźb, działających na obszarze Wielkopolski. Najstarsi z nich urodzili się w końcu XIX wieku, najmłodszy w 1983 roku. Prezentują oni szeroką panoramę twórców nieprofesjonalnych, w sposób bezpośredni lub swobodniejszy nawiązujących do dawnej rzeźby ludowej. Część z nich łączy je z innymi obszarami sztuki – amatorskiej, popularnej, kościelnej, niektórzy osiągnęli wręcz status rzemieślników w dziedzinie rzeźby i snycerki.
Wśród prezentowanych rzeźbiarzy znajdują się między innymi: Władysława Adryanowa, Stanisław Zawierucha, Teodor Kupś, Roman Łuczak, Władysław Szymoniak, Antoni Kaczmarek, Adam Trunkwalter, Stanisława Matelska, Tadeusz Flak, Bogdan Osuch, Jerzy Sowijak, Stanisław Kurzawa, Zdzisław Staszak i Piotr Staszak, Piotr Woliński, Bronisław Suchy.