piątek 11 kwiecień 2025

24/04 wykład dr. Andrzeja Kowalczyka w Muzeum Historii Polski

plakat zaproszenie na wykład doktora Andrzeja Kowalczyka

24 kwietnia w Muzeum Historii Polski w Warszawie odbędzie się ciekawy wykład dr. Andrzeja Kowalczyka, dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, zatytułowany: „Królewska rezydencja. Ostrów Lednicki w świetle badań archeologicznych”. Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej „1025. Narodziny Królestwa”, prezentującej początki polskiej państwowości.

 
Jak czytamy w oficjalnym zaproszeniu, ze względu na to, że do dziś przetrwało niewiele wczesnośredniowiecznych źródeł pisanych przybliżających nam czasy pierwszych władców Polski, naukowcy czerpią wiedzę o tym okresie, prowadząc specjalistyczne badania archeologiczne. Takie na Ostrowie Lednickim takie, łączące różne dyscypliny, prowadzone są od ponad 60 lat.
 
- Za zachowywanie i opracowywanie odnajdywanych bezcennych zabytków odpowiedzialne jest Muzeum Pierwszych Piastów. O tym, jak wiele o pierwszym królestwie można wyczytać z zabytków zachowanych na Ostrowie opowie dr Andrzej Kowalczyk, dyrektor tamtejszego muzeum i współkurator naszej wystawy „1025. Narodziny Królestwa” - zaprasza Muzeum Historii Polski.
Andrzej Kowalczyk - doktor archeologii, od blisko dwóch dekad związany z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, którego dyrektorem jest od 2024 roku. Prowadził badania archeologiczne na wielu stanowiskach w Polsce, łącząc w pracy naukowej różnorodne metody badawcze, w tym archeologię podwodną i lotniczą. Jest inicjatorem i kierownikiem projektu badawczego „Projekt Lednica razem dla ratowania zabytków”. Realizował również projekty naukowe finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, m.in. „Antropopresja a dziedzictwo archeologiczne. Przykład Lednickiego Parku Krajobrazowego” i „Między ziemią, wodą i powietrzem. Przykład Lednickiego Parku Krajobrazowego”. Jako kurator przygotował kilkanaście wystaw muzealnych, a także współtworzył ekspozycję „1025. Narodziny Królestwa”, prezentowaną obecnie w Muzeum Historii Polski.
 
Kiedy: 24 kwietnia (czwartek), godz. 18.00
Gdzie: Muzeum Historii Polski, sala konferencyjna 1 A-B (poziom 0) JAK DOJECHAĆ
Pobierz bezpłatną wejściówkę: TUTAJ
Więcej informacji o wydarzeniu: TUTAJ
 
źródło grafiki: Muzeum Historii Polski w Warszawie
 

Archiwum

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym serwis działa poprawnie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki cookies. Dowiedz się więcejRozumiem