Mija rok, odkąd na naszym terenie pojawiły się zjawiska burzowe z towarzyszeniem silnego wiatru, przez który w ciągu kilku godzin lasy w Nadleśnictwie Gniezno oraz niektóre drzewa w naszym Muzeum doświadczyły znacznych szkód.
Kto dziś, 21 marca przybył na gród w Grzybowie, ten z całą pewnością przepędził zimę! Gdy zaczynaliśmy Marzannę, pogoda była mało zachęcająca. Ale padający śnieg, a nawet śnieżyca nie odstraszyły tych najbardziej kochających wiosnę! Pierwsi dotarli… najmłodsi! "Wesoła Nutka" z Wrześni – przedszkolaczki.
Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych p.n. Kompleksowe usługi poligraficzne dla Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w 2015 r.
Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Konserwacja wiatraka z Gryżyny i spichlerza z Majkowa – muzealiów etnograficznych usytuowanych na terenie Małego Skansenu”.
Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych p.n. „Ochrona obiektów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”
Dziekanowice, 5.07.2016 Zapytanie ofertowe nawykonanie badań podłoża gruntowego wraz z opracowaniem kompletu dokumentacji dla Przedsięwziecia p.n. ,,DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW - rozbudowa infrastruktury magazynowo-konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy!
Trwa produkcja WYSPY WŁADCÓW - filmu o Ostrowie Lednickim za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jest to kolejny film Zdzisława Cozaca w ramach pionierskiego projektu dotyczącego początków Polski.Pierwszy film tego autora pt.,,Trzcinica - karpacka Troja" uzyskał dwie statuetki Światowida na Festiwalu Filmów Archeologicznych w Kraków 2010.
Ruszyły zapisy na coroczną imprezę biegową śladami Ottona III i Bolesława Chrobrego. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, spod którego siedziby rozpocznie się 10-kilometrowy bieg. Trzecia edycja Biegu Łubowo odDYCHA odbędzie się 31 maja 2025 roku.
9 września w berlińskim Martin-Gropius-Bau odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ,,Die Wikinger", która już dzień później została udostępniona wszystkim chcącym zobaczyć niezwykły zbiór przedmiotów z czasów największej potęgi Wikingów.
– Grzybowo 2012 „Gry, igrzyska, swawole”. W dniach 18-19 sierpnia odbył się kolejny festyn historyczny gromadzący ostatnio ponad 700 wykonawców – odtwórców, rzemieślników historycznych, rekonstruktorów, a także edukatorów zajmujących się edukacją historyczną.
Głównym organizatorem tegorocznej edycji konkursu: "Poznajemy Parki Krajobrazowe" był Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.Celem konkursu jest zdobywanie i pogłebianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, ochrony przyrody i ochrony środowiska.
,,Świątki, grajkowie, demony" to tytuł wystawy, która prezentuje kolekcję współczesnej plastyki nieprofesjonalnej w zbiorach Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.Ekspozycję można oglądać w Rezerwacie Archeologicznym Gród Wczesnopiastowski w Gieczu.
W sobotę 28 lipca 2012 roku w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu otwarta zostanie wystawa "Krzemień pasiasty w Polsce - występowanie,obrabianie, wykorzystanie", zorganizowana z okazji wprowadzenia do obiegu monet kolekcjonerskich "Zabytki kultury materialnej w Polsce - Krzemionki Opatowskie".
WYJAŚNIENIA DO ZAPYTAŃ WYKONAWCY W POSTĘPOWANIU W SPRAWIE UDZIELENIA ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego pn: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW – rozbudowa infrastruktury magazynowo-konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Opracowanie dokumentacji projektowej” Przez: MUZEUM...
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy aktywnie uczestniczy w XXIV Konferencji Sprawozdawczej organizowanej przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Wydarzenie odbędzie się 9 kwietnia 2025 roku i będzie podsumowaniem najważniejszych badań archeologicznych przeprowadzonych w 2024 roku.
Dyrekcja Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Wójt Gminy Łubowo, zapraszają na widowisko kolędnicze, połączone z koncertem kolęd i pastorałek, które odbędzie się dnia 6 stycznia 2019 r. w drewnianym kościele w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Godzina 16.00.
Podczas imprezy ,,Pożegnania Lata" poszczególnych budynkach i zagrodach można było np. zobaczyć pracę kowala, mielenie kawy w żarnach. Panie gospodynie gotowały, smażyły i piekły. Można było zagrać w krokieta oraz posłuchać koncertów zespołów, które brały udział w Wojewódzkim Wielkopolskim Przeglądzie Folklorystycznym.
1 czerwca została przekazana do Pałacu Prezydenckiego replika dzwonu „Mieszko i Dobrawa”. Dzwon ofiarowała delegacja w skład której weszli m.in. prof. Andrzej Marek Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.
Od szesnastu lat w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z inicjatywy poetki Stanisławy Łowińskiej organizowana jest Lednicka Wiosna Poetycka- koegzystencja sztuk łącząca poezję, warsztaty literackie, plenery plastyczne, spotkania z muzyką, wybitnymi artystami i poetami scen polskich.
Od Niedzieli Palmowej w Wielkopolskim Parku Etnograficznym panuje świąteczny nastrój. W dworze i kilku domach w muzealnej wsi przygotowano „święcone”. Jajka, chleb, kiełbasa, placek i baranek z masła to podstawowe produkty przygotowywane na wielkanocne śniadanie.
Organizatorzy XXIX Lednickiej Wiosny Poetyckiej wraz z pomysłodawczynią Stanisławą Łowińską zapraszają młodzież szkolną w wieku 12-19 lat do udziału w konkursie poetyckim, którego celem jest rozwijanie talentów poetyckich, promowanie wiedzy o Ziemi Lednickiej oraz patriotyzmu. Nagrodzone wiersze zostaną wydrukowane w specjalnym tomiku...
Warsztaty pt. "Przyrodnicy i archeolodzy na wyspie Mieszka i Dobrawy" odbyły się na Ostrowie Lednickim w dniu 14 czerwca 2017 r. Organizatorami byli: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, który sfinansował przedsięwzięcie.
Miejsce wydarzenia: wyspa Ostrów Lednicki Data: 14 czerwca 2017 r. Czas trwania wydarzenia: 10.00- 17.00 Wstęp na warsztaty: wstęp bezpłatny Organizatorzy: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego
W dniu 23 lipca 2016 r. odbyły się warsztaty na Ostrowie Lednickim pt. Przyrodnicy i archeolodzy na wyspie Mieszka i Dobrawy. Uczestnicy zajęć poznali zarówno historyczne dziedzictwo lednickiej wyspy, jak i wyjątkową przyrodę tej części Wielkopolski.
W wybranych ekspozycjach można będzie zobaczyć aranżacje stołów wielkanocnych. Natomiast w Kościele z Wartkowic wystawiony będzie Grób Pański, który przypomni wydarzenie Wielkiej Soboty. Wielkopolski Park Etnograficzny i Ostrów Lednicki (z wyjątkiem ekspozycji: ,,Pod niebem średniowiecza") w ten dzień będzie czynny od godz 11.00 do 16.00....
Na Ostrowie Lednickim w zagrodzie wczesnośredniowiecznej i na podgrodziu zamieszkały grupy odtwórstwa historycznego. Pojawiły się warsztaty rzemieślników, aranżujące teatr-piknik historyczny. Była to żywa lekcja historii, gdzie w atmosferze zabawy i rozrywki propagowana była tradycja...
Sobota, ranek 12 lutego, gród w Grzybowie. Zaczynają zjeżdżać uczestnicy pierwszego w 2011 roku turnieju łuczniczego na grodzie w Grzybowie. Dotychczasowe zawody cieszyły się niemałym powodzeniem. Organizatorzy, Wielkopolski Klub Łuczniczy „Weles”, i tym razem dostali ponad 50 zgłoszeń.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy podjęło starania zmierzające do zacieśnienia współpracy z instytucjami o podobnym profilu naukowym i organizacyjnym. W bieżącym roku prace te zostały zwieńczone podpisaniem kilku umów partnerskich z muzeami i instytucjami naukowymi za granicą.
Wielkim zainteresowaniem cieszyło się widowisko plenerowe „Palenie Marzanny – Śmiercichy”, zorganizowane w pierwszy dzień wiosny przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Co najważniejsze, zimę pożegnaliśmy w iście wiosennej aurze i doskonałych nastrojach!
ITB Berlin to cykliczna impreza targowa trwająca od 5- 9 marca, która organizowana jest od 1966 roku. Największe targi branży turystycznej przyciągają najbardziej liczących się w branży touroperatorów, przewoźników, hotelarzy, a także tłumy turystów, podróżników i studentów.
TOUR SALON to największe w Polsce targi turystyczne, które są miejscem promocji krajów, regionów, najnowszych ofert i atrakcji turystycznych. Po raz drugi Fundacja Muzeów Wielkopolskich zaprezentowała swoją bogatą ofertę na wspólnej ekspozycji.
16 października 2011 odbyła się, ostatnia w tym sezonie turystycznym, impreza plenerowa- „Święto Latawca”. Głównymi organizatorami imprezy byli: Prezydent Miasta Gniezna, Miejski Ośrodek Kultury oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Na uczestników i widzów czekała grochówka i pieczona pyra z kiełbaską.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy po raz kolejny zaprosiło na obchody Narodowego Święta Chrztu Polski. Jego 1059. rocznicę z udziałem Prymasa Polski obchodziliśmy 13 kwietnia. Tego samego dnia ruszył sezon turystyczny na Ostrowie Lednickim.
2 czerwca o godz. 11.00 w sali wystawowej w Dziekanowicach, otwarta została nowa ekspozycja czasowa, poświęcona rzeźbie Jana Koloczka – nieprofesjonalnego artysty z Nysy. Wystawa prezentuje około sześćdziesięciu prac tego artysty – znajdujących się w kolekcji Muzeum Ziemi Opolskiej w Opolu oraz w zbiorach Ilony Zając-Kozłowskiej.
2 czerwca o godz. 11.00 w sali wystawowej w Dziekanowicach, otwarta została nowa ekspozycja czasowa, poświęcona rzeźbie Jana Koloczka – nieprofesjonalnego artysty z Nysy. Wystawa prezentuje około sześćdziesięciu prac tego artysty – znajdujących się...
W czasie tygodnia misyjnego Światowych Dni Młodzieży 100 - osobowa grupa młodzieży włoskiej z diecezji Brescia w Lombardii, goszcząca w parafii pw. Św. Katarzyny w Golubiu-Dobrzyniu (diecezja płocka), przybyła ze swym biskupem ordynariuszem, mons. Luciano Monarim na Ostrów Lednicki!
W najnowszym, dwudziestym trzecim, tomie Studiów Lednickich – recenzowanym czasopiśmie naukowym wydawanym od 1989 roku przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – znajdują się ciekawe, złożone, wartościowe, oryginalne, sprawozdawcze i niekiedy kontrowersyjne artykuły. Są to przede wszystkim teksty prezentujące wyniki najnowszych badań...
Z okazji roku jubileuszowego – 1050 rocznicy chrztu Polski, emisja kolekcjonerskiego banknotu (12 kwietnia 2016 r.) oraz poświęcona temu wydarzeniu wystawa prezentowana w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu przybliża zwiedzającym czasy panowania pierwszych Piastów.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Muzeum Regionalne w Wągrowcu serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy czasowej "Skarby Średniowieczne Wielkopolski", która prezentowana będzie w siedzibie Muzeum w Wągrowcu, przy ulicy Opackiej 15. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 3 lipca o godzinie 18.00.
Wiosną, od 19 kwietnia 2011 (wtorek) rozpocznie się sezon turystyczny w Rezerwacie Archeologicznym Gród Piastowski w Gieczu. Od tego dnia będzie możliwe zwiedzanie Rezerwatu, jak też uczestniczenie w lekcjach muzealnych oraz w organizowanych przez Oddział w Gieczu imprezach plenerowych.
15 grudnia gr. w Bibliotece Publiczne Miasta i Gminy Murowana Goślina odbyła się sesja popularno-naukowa i otwarcie wystawy pt: „Niecodzienne odkrycia w Kopalni torfu we wsi Nienawiszcz”. Organizatorami obrad było Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Instytut Archeologii i Etnologii PAN oddział w Poznaniu oraz Biblioteka Publiczna Miasta i...
Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu w 2011 roku, posłowie ustanowili, że nadchodzący rok, będzie Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego, najpłodniejszego polskiego pisarza, autora 232 powieści, w tym 144 powieści społecznych, obyczajowych i ludowych oraz 88 historycznych, z których najbardziej znana jest Stara Baśń.
Miło nam poinformować, że jeden z Oddziałów naszego Muzeum Rezerwat Archeologiczny w Gieczu, od 50-ciu lat działający na terenie powiatu średzkiego, decyzją Kapituły corocznego Konkursu na Ambasadora Powiatu oraz Zarządu Powiatu Średzkiego został Ambasadorem Powiatu Średzkiego 2012 w dziedzinie „Turystyka”. Uroczystość wręczenia...
W sobotę, 4 czerwca w gronie osób towarzyszących z Czech i Polski, przybyli na Ostrów Lednicki - Chrzcielnicę Polski - czcigodni dostojnicy kościelni - Jego Emimencja Ksiądz Kardynał Dominik Jaroslav Duka - Prymas Czech oraz - Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski.
Z końcem marca Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy wraz ze Stowarzyszeniem Wielkopolska Grupa Eksploracyjno-Historyczna „GNIAZDO” przy współudziale Lidii Żuk i Mikołaja Kostyrko z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu, za zgodą Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków rozpoczęło badania powierzchniowe z wykorzystaniem wykrywaczy...
W ramach Programu Operacyjnego MKiDN 2011, z Priorytetu: Infrastruktura Kultury, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznał środki na złożony przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Pracownia Gród w Grzybowie, wniosek na zadanie: Zakup pierwszego wyposażenia do Sali edukacyjnej na...
Tegoroczny laureat Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego jest jednym z głównych przedstawicieli nauk historycznych zajmujących się Piastami i piastowskim dziedzictwem. Profesor Stanisław Suchodolski jest archeologiem, numizmatykiem i historykiem.
Z inicjatywy Dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Zarząd Województwa Wielkopolskiego w dniu 12 czerwca 2009 roku podjął Uchwałę o ustanowieniu „Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego”
Procesja w Święto Bożego Ciała zorganizowana została zgodnie z XIX-wieczną tradycją. Wyruszyła z kościoła parafialnego w Dziekanowicach po Mszy św. Przechodząc przez zabudowania Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, dotarła do XVIII-wiecznego kościoła pw. św. Anny i św. Wawrzyńca.
Pożegnanie lata, to cykliczna impreza folklorystyczna odbywająca się od 12 lat w Wielkopolskim Parku Etnograficznym, zawsze w drugą niedzielę września. W scenerii wiejskich zagród i wnętrz odbywają się wówczas pokazy dawnych prac gospodarskich, rzemieślniczych i rękodzielniczych...
Tradycji stało się zadość! 21 marca na terenie Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu przeprowadzony został obrzęd wypędzenia zimy i powitania wiosny. W zabawie prowadzonej przez Jakuba Kamińskiego brały udział dzieci ze świetlicy środowiskowej wraz z opiekunką Julitą Królewicz.
Około 21 czerwca rozpoczyna się astronomiczne lato. Słońce osiąga wtedy swoją największą moc, a ludzie świętują najdłuższy dzień roku. To czas magii, wielkiej radości i zabawy. Nasi słowiańscy przodkowie obchodzili wtedy Noc Kupały. Z dniem tym wiązało się wiele magicznych zwyczajów i...
prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Ochrona obiektów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy” Przez: MUZEUM PIERWSZYCH PIASTÓW NA LEDNICY DZIEKANOWICE 32 62-261 LEDNOGÓRA
W dniach 18–21 kwietnia Siedziba Muzeum, Ostrów Lednicki, Gród w Gieczu oraz Gród w Grzybowie – będą nieczynne, natomiast w Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia) Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza w godzinach 12:00–16:00 do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Oprócz tradycyjnych wielkanocnych stołów będzie...
Sympozjum pt.: ,,Człowiek i środowisko w erze przedindustrialnej" odbędzie się w Poznaniu i na Ostrowie Lednickim w dniach 26-28 maja 2011 r. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń pomiędzy naukowcami polskimi i niemieckimi w zakresie badań, dotyczących wpływu człowieka na środowisko w...
Giecz i Grzybowo to jedne z najważniejszych grodów władztwa pierwszych Piastów: Mieszka I, Bolesława I i Mieszka II. Historia tych grodów dzięki naukowcom została już dość dobrze rozpoznana. Obecnie pozostałości warowni, są rezerwatami archeologicznymi. Nadal jednak wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem tych grodów jest do odkrycia....
W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy 23 czerwca 2018 r. odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy międzynarodowej między Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy a Narodowym Rezerwatem „Sofia Kijowska”.
Profesor Andrzej Marek Wyrwa został laureatem 3. Nagrody Specjalnej w plebiscycie organizowanym przez portal informacjelokalne.pl - ,,Człowiek Roku 2012". Nagrodę wręczał ubiegłoroczny laureat Bogdan Walkiewicz, archeolog z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Edukatorzy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, goszcząc w Domu Kultury w Łubowie, Bibliotece Publicznej Gminy Łubowo, Publicznej Bibliotece Pedagogicznej oraz Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie, przeprowadzili cykl zajęć noszących tytuł „Z historią na Ty”.
Ogrody botaniczne to nie tylko miejsca odpoczynku od wrzaskliwego świata – pełnią one ważną funkcję w świecie roślin. Edukują, archiwizują, są tam prowadzone nowoczesne badania nad sposobami uprawy i rozmnażania roślin. Zaczęto je zakładać trzy tysiące lat temu, a były to tzw. „ogrody apteczne”, w których hodowano rośliny...
28 września o godz.9.30 w siedzibie Dyrekcji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa, pt:,, Europa Środkowa i Wschodnia na szlakach tradycji i kultury" zorganizowana przez Wyższą Szkołę Humanistyczno- Menedżerską ,,Milenium".
Ogłoszenie nr 328262-2014 z dnia 2014-10-03 r. Ogłoszenie o zamówieniu - Lednogóra 1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usługi ochrony obiektów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, który jest określony we Wspólnym Słowniku Zamówień (CPV): 79.71.00.00-4 - usługi ochroniarskie. 2. Miejsce realizacji... Termin składania ofert:...
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym.Celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przede wszystkim przybliżenie...
Numer ogłoszenia: 288872 - 2015; data zamieszczenia: 28.10.2015 OGŁOSZENIE O ZMIANIE OGŁOSZENIA Ogłoszenie dotyczy: Ogłoszenia o zamówieniu. Informacje o zmienianym ogłoszeniu: 279932 - 2015 data 21.10.2015 r. SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Dziekanowice 32, 62-261 Lednogóra, woj. wielkopolskie, tel. 061...
Ogłoszenie powiązane: Ogłoszenie nr 306312-2015 z dnia 2015-11-13 r. Ogłoszenie o zamówieniu - Lednogóra 1. Przedmiotem niniejszego zamówienia są usługi poligraficzne określone następująco we Wspólnym Słowniku Zamówień (CPV): 79.80.00.00-2 - usługi drukowania i powiązane 79.97.10.00-1 - usługi introligatorskie oraz wykańczalne ......
3 lipca o godzinie 14.00 archeolodzy z Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu zapraszają rodziny z dziećmi i turystów indywidualnych na kolejną imprezę z cyklu „Niedziela w muzeum”. Tym razem będzie to niedziela archeologiczna pt. „Tajemnice, które skrywa ziemia”.
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Narodowe Czytanie Literatury Polskiej Patronat Honorowy Pary Prezydenckiej Zapraszamy 2 września od godz. 12:00 do godz. 15:00 do wspólnego czytania na grzybowskim grodzie. Przynieście swoje egzemplarze "Wesela". Każdy dostanie niezwykły, okolicznościowy stempel! Wspólne czytanie dramatu...
W tym roku Laureatem Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego został Profesor dr hab. Jerzy Strzelczyk - wybitny naukowiec, mediewista, były prorektor UAM i pracownik Komitetu Badań Naukowych, a obecnie kierownik Zakładu Historii Średniowiecznej Wydziału Historycznego poznańskiego uniwersytetu.
W dniu 18 maja na uroczystej Gali w sali balowej Łazienek Królewskich w Warszawie odbyło się zakończenie XXXII edycji konkursu na wydarzenia muzealne SYBILLA 2011. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zostało laureatem konkursu w kategorii wystawy etnograficzne i archeologiczne.
23 maja 2016 w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbyło się rozstrzygnięcie XIV Konkursu na wielkopolskie wydarzenie muzealne roku IZABELLA 2015. Nagrody laureatom wręczył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Pilotażowa akcja ,,Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" jest organizowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w dniach 23-25 września 2016 r. Do akcji przyłączyło się ponad 400 partnerów z całej Polski,w tym dwa oddziały Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Obowiązująca w tych dniach zniżka 50% dotyczyć będzie indywidualnych...
W dniach 28.06-02.07.2018 r. dr Bartosz Prabucki, adiunkt MPP na Lednicy reprezentował naszą instytucję podczas zebrania Grupy Doradczej UNESCO ds. Sportów i Gier Tradycyjnych i organizacji sportowej Ethnosport, które odbyło się w rosyjskim Surgucie (Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny).
Adiunkt muzealny, dr Bartosz Prabucki reprezentował naszą instytucję na 19. Kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Historii Kultury Fizycznej i Sportu (ISHPES), który odbył się w dniach 18-21.07.2018 roku w niemieckim Munster.
„Wykonanie pełnobranżowej inwentaryzacji konserwatorsko-budowlanej budynków folwarcznych (OTTON, JAŁOWNIK, BUKACIARNIA) na potrzeby realizacji Przedsięwzięcia p.n. „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW – rozbudowa infrastruktury magazynowo-konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
„DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW – rozbudowa infrastruktury magazynowo-konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”. Opracowanie studium wykonalności oraz wniosku o dofinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020,...
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn.: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW Rozbudowa infrastruktury magazynowo – konserwatorsko – wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”
ZMIANA TREŚCI SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego pn. „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW – rozbudowa infrastruktury magazynowo-konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Opracowanie dokumentacji projektowej”.
prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego pn. "DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW - rozbudowa infrastruktury magazynowo-konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Opracowanie dokumentacji projektowej."
Zamawiający w dniu 24.02.2017 r. opublikował na stronie internetowej zmianę treści SIWZ. WYJAŚNIENIA DO ZAPYTAŃ WYKONAWCY W POSTĘPOWANIU W SPRAWIE UDZIELENIA ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego pn. „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW – rozbudowa infrastruktury magazynowo-konserwatorsko-wystawienniczej...
Dot.: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW – rozbudowa infrastruktury magazynowo-konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Opracowanie dokumentacji projektowej”.
WYJAŚNIENIA DO ZAPYTAŃ WYKONAWCY W POSTĘPOWANIU W SPRAWIE UDZIELENIA ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego pn.„DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW – rozbudowa infrastruktury magazynowo-konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Opracowanie dokumentacji projektowej.”
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn.: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW Rozbudowa infrastruktury magazynowo–konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn.: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW Rozbudowa infrastruktury magazynowo – konserwatorsko - wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn.: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW Rozbudowa infrastruktury magazynowo–konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn.: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW Rozbudowa infrastruktury magazynowo–konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn.: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW Rozbudowa infrastruktury magazynowo–konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn.: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW Rozbudowa infrastruktury magazynowo–konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn.: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW Rozbudowa infrastruktury magazynowo–konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn.: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW Rozbudowa infrastruktury magazynowo–konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn.: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW Rozbudowa infrastruktury magazynowo–konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn.: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW Rozbudowa infrastruktury magazynowo–konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn.: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW Rozbudowa infrastruktury magazynowo–konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn.: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW Rozbudowa infrastruktury magazynowo–konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
„Wykonanie pełnobranżowej inwentaryzacji konserwatorsko-budowlanej budynków folwarcznych (OTTON, JAŁOWNIK, BUKACIARNIA) na potrzeby realizacji Przedsięwzięcia p.n. „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW – rozbudowa infrastruktury magazynowo-konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
„Opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego wraz z oceną stanu technicznego i możliwości zagospodarowania terenu folwarku i zlokalizowanych na nim budynków folwarcznych (OTTON, BUKACIARNIA I, BUKACIARNIA II) na potrzeby realizacji Przedsięwzięcia p.n. „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW – rozbudowa infrastruktury...
„Opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego wraz z oceną stanu technicznego i możliwości zagospodarowania terenu folwarku i zlokalizowanych na nim budynków folwarcznych (OTTON, BUKACIARNIA I, BUKACIARNIA II) na potrzeby realizacji Przedsięwzięcia p.n. „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW – rozbudowa infrastruktury...
„Opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego wraz z oceną stanu technicznego i możliwości zagospodarowania terenu folwarku i zlokalizowanych na nim budynków folwarcznych (OTTON, BUKACIARNIA I, BUKACIARNIA II) na potrzeby realizacji Przedsięwzięcia p.n. „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW – rozbudowa infrastruktury...
Dziekanowice, dnia 26.10.2015 r. Postępowanie nr MPP – 5- 2015 WYJAŚNIENIA DO ZAPYTAŃ WYKONAWCY W POSTĘPOWANIU W SPRAWIE UDZIELENIA ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego pn. „KOMPLEKSOWE USŁUGI POLIGRAFICZNE DLA MUZEUM PIERWSZYCH PIASTÓW NA LEDNICY W 2015 R. – Studia Lednickie.”
Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych p.n. „Ochrona obiektów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn.: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW Rozbudowa infrastruktury magazynowo – konserwatorsko- wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
Druk oraz dostawa książki pt. „Miecze średniowieczne z Ostrowa Lednickiego i Giecza” oraz powiązane z nim skład, łamanie tekstów, redakcję techniczną, naświetlanie, oprawa.
Lednogóra: Ochrona obiektów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Numer ogłoszenia: 154711 - 2014; data zamieszczenia: 16.07.2014 OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - usługi Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe. Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dziedzictwo Pierwszych Piastów – rozbudowa infrastruktury magazynowo – konserwatorsko - wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”. Pełnienie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego branży budowlanej, sanitarnej i elektrycznej.
Ogłoszenie nr 540242-N-2020 Pełnienie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego branży budowlanej, sanitarnej i elektrycznej nad realizacją przedsięwzięcia p.n. „Dziedzictwo Pierwszych Piastów – rozbudowa infrastruktury magazynowo–konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Zintegrowany system sprzedaży, gospodarki magazynowej i rozliczeń księgowych w punktach handlowych Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.”
Ogłoszenie nr 1241258 Pełnienie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego branży budowlanej, sanitarnej i elektrycznej nad realizacją przedsięwzięcia p.n. „Dziedzictwo Pierwszych Piastów – rozbudowa infrastruktury magazynowo–konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn.: „DZIEDZICTWO PIERWSZYCH PIASTÓW Rozbudowa infrastruktury magazynowo – konserwatorsko - wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.
W dniu 25 maja na grodzie w Grzybowie odbyła się gra terenowa rozgrywana w ramach Gnieźnieńskich Młodzieżowych Dni Średniowiecza. Przygotowania do tego wydarzenia trwały kilka dni, a ich kulminacja przypadła właśnie na dzień 25 maja. Data nie jest przypadkowa, łączy się bowiem z rocznicą śmierci Mieszka...
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy złożyło wniosek o dofinansowanie w ramach programu: WSPIERANIE DZIAŁAŃ MUZEALNYCH 2017 na realizację zadania „Konserwacja wiatraka z Gryżyny i spichlerza z Majkowa- muzealiów etnograficznych usytuowanych na terenie Małego Skansenu”
W dniu 3 września, w sobotę, odbyła się piąta edycję projektu edukacyjnego „MAŁY ARCHEOLOG”, na terenie Małego Skansenu i Ostrowa Lednickiego. Celem zabawy była promocja najcenniejszych zabytków archeologicznych Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, poznawanych wykopaliskowo – dzięki...
Gród w Grzybowie to przede wszystkim naturalna plenerowa ekspozycja wczesnośredniowiecznego grodu z zaaranżowaną zagrodą historyczną. Stwarza to doskonały pretekst do prowadzenia działań edukacyjnych siłami pracowników muzeum we współpracy z odtwórcami. W zaaranżowanej przestrzeni grodu staje się możliwe prezentowanie zarówno zajęć...
Za nami tegoroczna „Majówka nad Lednicą”, poświęcona postaci świętego Józefa – opiekuna cieśli, stolarzy i rzemieślników, których praca od wieków kształtowała codzienność polskiej wsi. W Wielkopolskim Parku Etnograficznym, jak co roku, na odwiedzających czekało wiele atrakcji.
W sobotę (25.06.16) na Ostrowie Lednickim odbyła się kolejna impreza uświetniająca Noc Kupały. Po raz czterdziesty siódmy płonące wieńce trafiły na wody lednickie. Poza odtworzeniem tradycyjnego obrzędu, na gości czekało wiele atrakcji, warsztatów i występów. [fot. M. Jóźwikowska]
Dnia 9 września 2016 r. w Domu Kultury w Trzemesznie udostępniona została wystawa fotograficzna „Chrzest Polski z Lednicą w tle”. Ekspozycja ta poświęcona jest obrazowi Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965” oraz jego „ożywieniu” w trakcie kręcenia scen do popularno-naukowego filmu „Krzyż i korona” w reżyserii Z....
22 lutego 2013 r. w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim odbył się wernisaż wystawy „Skarby średniowieczne Wielkopolski”. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i gościła już m.in. w Kaliszu, Sopocie, Gdańsku, Warszawie i Bytomiu
Wystawa „Wyspa władców. Ostrów Lednicki – siedziba pierwszych Piastów” autorstwa dra Janusza Góreckiego (scenariusz) i Wojciecha Kujawy (wizualizacja plastyczna) – pracowników Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, która eksponowana będzie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu od 12 stycznia do 11 marca 2012 r. nawiązuje do jednego z...
Od dwudziestu lat w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z inicjatywy poetki Stanisławy Łowińskiej organizowana jest Lednicka Wiosna Poetycka- koegzystencja sztuk łącząca poezję, warsztaty literackie, plenery plastyczne, spotkania z muzyką, wybitnymi artystami i poetami scen polskich.
IZABELLA jest prestiżowym konkursem wielkopolskiego środowiska muzealniczegona najwybitniejsze wydarzenie muzealne roku. Pierwszych laureatów wyłoniono w 2002 roku. Konkurs jest organizowany przez Fundację Muzeów Wielkopolskich pod stałym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Konkurs na trwałe wpisał się w kulturalny krajobraz...
W dniach 6 i 7 września 2018 r. odbywała się konferencja Rola parków krajobrazowych w zachowaniu przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa Wielkopolski zorganizowana przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Pracownicy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy uczestniczyli w konferencji z referatami oraz oprowadzali...
Dnia 15 września 2010 roku w Dziekanowicach na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbyła się Konferencja ,,Pozyskiwanie środków unijnych" obfitująca w tematy związane z pozyskiwaniem funduszy unijnych, nawiązywaniem współpracy (partnerstwa)oraz udzielaniem merytorycznej pomocy w przygotowaniu i realizacji projektów.
Dnia 15 kwietnia 2011r. o godz. 9.00 w Dziekanowicach, w dniu otwarcia sezonu turystycznego 2011 r., nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy Dyrektorem Muzeum prof. dr hab. Andrzejem M. Wyrwą a Prezesem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Stefanem...
W siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowego rozstrzygnięty został kolejny parkowy etap jedenastej już, ogólnopolskiej edycji konkursu przyrodniczego „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W rywalizacji na tym szczeblu bezkonkurencyjni okazali się uczniowie Gimnazjum z Kłecka.
O badaniach cmentarzysk będą rozmawiać przedstawiciel różnych dyscyplin nauki w dniach 12-13 maja w Dziekanowicach. Organizatorami interdyscyplinarnego spotkania z cyklu Funeralia Lednickie są: Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polski - Oddział w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Polskie Towarzystwo Antropologiczne.
Wyjątkowa, limitowana seria personalizowanych znaczków pocztowych wyemitowana przez Pocztę Polskę, na zlecenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z okazji 1050 rocznicy chrztu Mieszka I. Kolekcja nawiązuje do Ostrowa Lednickiego – stołeczno-rezydencjalnego grodu księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie (Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy) w dniu 7 września zaprasza na GRZYBOWSKIE SPOTKANIA Z ARCHEOLOGIĄ – ostatnią z cyklu imprez plenerowych, połączoną z organizacją szeregu zajęć edukacyjno-historycznych, warsztatów i pokazów oraz Wiejskim Targiem produktów lokalnych i rzemiosł z...
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, zaprasza na kolejne GRZYBOWSKIE SPOTKANIA Z ARCHEOLOGIĄ – imprezę plenerową połączoną z organizacją szeregu zajęć edukacyjno-historycznych, warsztatów i pokazów oraz Wiejskim Targiem produktów lokalnych i rzemiosł z terenów objętych działaniem LGD....
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie (Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy) w dniu 6 lipca zaprasza wszystkich na (trzecie) GRZYBOWSKIE SPOTKANIA Z ARCHEOLOGIĄ – kolejną imprezę plenerowa połączoną z organizacją szeregu zajęć edukacyjno-historycznych, warsztatów i pokazów oraz Wiejskim Targiem produktów lokalnych i rzemiosł z...
W dniu 23.08.2013 roku Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odwiedzili: Sekretarz Stanu w-ce Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan Piotr Żuchowski, w-ce Marszałek Województwa Wielkopolskiego pan Wojciech Jankowiak oraz pan Aleksander Starzyński Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Goście zapoznali się z dotychczasową aranżacją...
W historii nowożytnej Ostrowa Lednickiego, wyspę tę odwiedziło wiele ważnych osobistości ze świata nauki, Kościoła, polityki i administracji państwowej. Przez lata inicjatorami i gospodarzami tych wizyt byli Węsierscy i Kwileccy (właściciele wyspy), a później dyrektorzy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, którzy zabiegali o to, by waga...
W sobotę 19 marca 2011 Gnieźnieński Klub Motocykli Zabytkowych – Classic Gniezno Veteran Motorcycle Club Poland zorganizował swoją doroczną imprezę „Topienie Marzanny, czyli Pierwszy Powiew Wiosny”. W tym roku żegnanie zimy i witanie wiosny przez posiadaczy motocykli odbyło się na terenie Rezerwatu...
2. września, tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca, w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu odbyło się kolejne rodzinne spotkanie rekreacyjno-edukacyjne z cyklu Niedziela w muzeum. Tym razem temat przewodni spotkania był bardzo mocno osadzony w tradycyjnym kalendarzu obrzędowym i dotyczył świętowania z okazji zakończenia żniw.
Królowie i biskupi, rycerze i chłopi – identyfikacja zmarłych 15-16 maja 2013 r. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Dziekanowice ORGANIZATORZY: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Polskie Towarzystwo Antropologiczne, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich, Oddział w Poznaniu
W niedzielę 13 maja po raz czwarty gościliśmy grupy rekonstrukcyjne, których zainteresowania koncentrują się wokół Wojsk Wielkopolskich ( 1919 – 1920). Ekspozycja Wielkopolskiego Parku Etnograficznego została przekształcona w wieś, w której swoje kwatery mieli żołnierze Wojsk Wielkopolskich.
W dniu 18 marca 2011 w Rezerwacie Archeologicznym Gród Piastowski w Gieczu dokonano rozstrzygnięcia konkursu „Kościół, który zbudowali aniołowie…” Zadaniem uczestników konkursu było opowiedzenie w formie literackiej lub plastycznej legendy...
Film przedstawia niezwykłą historię XVIII-wiecznej pustelnicy (kaplicy) wzniesionej w lasach grabskich na południowo-wschodnim skraju Puszczy Bydgoskiej, mniej więcej w połowie drogi warszawskiej pomiędzy Podgórzem (obecnie kujawską częścią Torunia) a Służewem.
W tegoroczne Europejskie Dni Ptaków (ang. EuroBirdwatch) włączyło się również Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przy współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. W dniu 4 października 2019 r. w godz. 10.00-14.00 na Ostrowie Lednickim, odbędą się warsztaty z obrączkowania ptaków, prelekcje i obserwacje...
W dniu 18.06.2011r. na terenie Grodu w Grzybowie, odbył się już po raz drugi Dzień Patrona Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Grzybowa. Patron szkoły - Olgierd Brzeski to człowiek nierozerwalnie związany z Grodem Grzybowskim, miłośnik historii i archeologii.
Wystawa planszowa „Dziedzictwo nowotomyskich olędrów. Chmiel – historia uprawy w Wielkopolsce” opowiada o subregionie wielkopolskim – Równinie Nowotomyskiej, jej mieszkańcach i szczególnej gałęzi rolnictwa – uprawie chmielu, jaką się zajmowali.
Zapraszamy na spacer ścieżką edukacji ekologicznej w Grodzie w Grzybowie. Można tutaj podziwiać drzewa pomnikowe, którym nadano imiona przodków Mieszka I: Siemomysł, Lestko i Siemowit. Są tu ostoje zwierząt leśnych i ptaków oraz różne gatunki drzew, których kwiatostany właśnie rozkwitają. Przyjedźcie posłuchać śpiewu ptaków.
Zapraszamy na spacer ścieżką edukacji ekologicznej w Grodzie w Grzybowie. Można tutaj podziwiać drzewa pomnikowe, którym nadano imiona przodków Mieszka I: Siemomysł, Lestko i Siemowit. Są tu ostoje zwierząt leśnych i ptaków oraz różne gatunki drzew, których kwiatostany właśnie rozkwitają. Przyjedźcie posłuchać śpiewu ptaków.
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie (Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy) w dniu 1 czerwca zaprasza wszystkich na GRZYBOWSKIE SPOTKANIA Z ARCHEOLOGIĄ – kolejną imprezę plenerową połączoną z organizacją zajęć edukacyjno-historycznych, warsztatów i pokazów oraz Wiejskim Targiem produktów lokalnych i rzemiosł z terenów...
Jak co roku, 14 czerwca, w Grzybowie uczniowie miejscowej szkoły uczciły pamięć Olgierda Brzeskiego. Postać Patrona łączy szkołę i gród w Grzybowie. Na grodzie rodziły się marzenia Olgierda, które udało się mu zrealizować dopiero po upływie .. 50 lat! Jego osoba jest doskonałym przykładem nie tylko dla młodych – nie rezygnujmy z...
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy wspólnie z Gminą Łubowo przygotowało nie lada niespodziankę na nadchodzącą Majówkę. W dniach 1–4 maja specjalny, bezpłatny autokar będzie obsługiwał trasę Gniezno - Ostrów Lednicki, po drodze zabierając pasażerów m.in. z dworca PKP w Lednogórze. Na trasie zatrzyma się również przy siedzibie...
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy wspólnie z Gminą Łubowo przygotowało nie lada niespodziankę na nadchodzącą Majówkę. W dniach 1–4 maja 2025 r. specjalny, bezpłatny autokar będzie obsługiwał trasę Gniezno - Ostrów Lednicki, po drodze zabierając pasażerów m.in. z Dworca PKP w Lednogórze. Na trasie zatrzyma się również przy...
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy serdecznie zaprasza na wyjątkowy wykład poświęcony jednemu z najciekawszych wczesnośredniowiecznych cmentarzysk w Polsce - nekropoli przy grodzie w Gieczu (stanowisko 10). Wydarzenie poprowadzi Magda Miciak, archeolog zaangażowana w wieloletnie badania tego niezwykłego miejsca, które rzuca nowe światło na...
Na obszarze Wielkopolskiego Parku Etnograficznego przygotowano ścieżkę edukacji przyrodniczej ,,Bezkręgowce i rośliny w Wielkopolskim Parku Etnograficznym” autorstwa prof. Zbigniewa Celki i Katarzyny Renn ukazującą najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne elementy szaty roślinnej oraz niektóre bezkręgowce występujące na tym terenie....
Pierwsze badania podwodne wód jeziora Lednica przeprowadzono w ramach badań milenijnych w latach 1959-1961. Zlokalizowano wówczas relikty mostu zachodniego łączącego Ostrów Lednicki z lądem, odkryto także hełm z nosalem, groty włóczni i łodzie dłubanki.
W Wielkopolsce odbyła się studyjna wizyta szefów misji dyplomatycznych. Na zaproszenie wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, reprezentanci 33 krajów przez 3 dni odwiedzili najważniejsze miejsca związane z rozwojem kulturalnym oraz gospodarczym regionu.
W przypadającą w tym roku 150. rocznicę śmierci, Karola Libelta dr Jakub Linetty z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (na zdjęciu) przybliży postać tego wybitnego Polaka. Na wykład pt. Karol Libelt (1807–1875) – od filozofii do archeologii zapraszamy do Dziekanowic 9 lutego 2025 r. o godz. 13:00.
Wszystkich pasjonatów lokalnej i ponadlokalnej historii na spotkanie „Tworzymy Lednickie Archiwum Społeczne”, na którym przedstawione zostaną założenia projektu z zakresu archiwistyki społecznej, zaprasza 9 marca Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy serdecznie zaprasza 8 lutego w godzinach 11:00-13:00 na otwartą lekcję połączoną z prezentacją broni średniowiecznej. Na uczestników czekają liczne atrakcje! Będzie można nie tylko zobaczyć, ale i wziąć do ręki repliki toporów czy mieczy, a także przebrać się w strój słowiańskiego woja i...
Weekend (8-9 marca) w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy upłynie pod znakiem dwóch ciekawych wydarzeń. 8 marca archeolog Danuta Banaszak wygłosi wykład pt. „Kobieta w średniowieczu”, przybliżający rolę i życie kobiet w tamtym okresie. 9 marca zapraszamy natomiast na spotkanie „Tworzymy Lednickie Archiwum Społeczne”, podczas którego...
W Dniu Kobiet Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza na wyjątkowe spotkanie poświęcone kobietom w średniowieczu. Wykład pt. "Kobieta w średniowieczu" wygłosi archeolog Danuta Banaszak. Wydarzenie, które odbędzie się 8 marca w godzinach 11:00-12:00, skierowane jest nie tylko do przedstawicielek płci pięknej, ale do wszystkich...
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy serdecznie zaprasza na wyjątkowy wykład poświęcony jednemu z najciekawszych wczesnośredniowiecznych cmentarzysk w Polsce - nekropoli przy grodzie w Gieczu (stanowisko 10). Wydarzenie poprowadzi Magda Miciak, archeolog zaangażowana w wieloletnie badania tego niezwykłego miejsca, które rzuca nowe światło na...
Jeśli chcesz poczuć wyjątkową atmosferę nadchodzących Świąt Wielkanocnych oraz poznać dawne zwyczaje, koniecznie odwiedź Jarmark Wielkanocny w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach! Już 30 marca w godzinach 10:00–15:00 czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji – od regionalnych przysmaków i rękodzieła po fascynujące opowieści...
Jeśli chcesz poczuć wyjątkową atmosferę nadchodzących Świąt Wielkanocnych oraz poznać dawne zwyczaje, koniecznie odwiedź Jarmark Wielkanocny w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach! Już 30 marca w godzinach 10:00–15:00 czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji – od regionalnych przysmaków i rękodzieła po fascynujące opowieści...
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy serdecznie zaprasza na „Majówkę nad Lednicą”. Tegoroczna majówka poświęcona będzie postaci świętego Józefa – opiekuna cieśli, stolarzy i rzemieślników, których praca od wieków kształtowała codzienność polskiej wsi.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy serdecznie zaprasza na „Majówkę nad Lednicą”. Tegoroczna majówka poświęcona będzie postaci świętego Józefa – opiekuna cieśli, stolarzy i rzemieślników, których praca od wieków kształtowała codzienność polskiej wsi.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 25 września 2025 r. wszystkie oddziały Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – Siedziba Muzeum, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie oraz Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu – będą nieczynne.
Noc Kupały znana również pod nazwą nocy kupalnej, kupalnocką, kupałą – było to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone zawsze w czasie najkrótszej nocy w roku. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości a przede wszytskim miłości! W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy...
24 kwietnia w Muzeum Historii Polski w Warszawie odbędzie się ciekawy wykład dr. Andrzeja Kowalczyka, dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, zatytułowany: „Królewska rezydencja. Ostrów Lednicki w świetle badań archeologicznych”. Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej „1025. Narodziny Królestwa”, prezentującej początki...
W Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia) Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza w godzinach 12:00–16:00 do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Oprócz tradycyjnych wielkanocnych stołów będzie tam można spotkać Wielkanocne Niedźwiedzie – niezwykłą atrakcję dla całej rodziny!
Na coroczne plenerowe „Palenie Marzanny – Śmiercichy” zaprasza Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Widowisko w oddziale Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy już tradycyjnie inspirowane będzie zwyczajem z południowej Wielkopolski.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski", Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu - oddział w Gnieźnie oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie zapraszają na Narodowe Czytanie ,,Wesela" i niektórych fragmentów ,,Chłopów", które odbędzie się 2 września o godz. 12.00 w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w...
Zapraszamy do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach w niedzielę 2 lipca 2017 roku w godzinach od 10.00 do 18.00 na imprezę folklorystyczną „Żywy skansen”. Nasze muzeum jest ekspozycją na wolnym powietrzu przedstawiającą wieś wielkopolską poprzez architekturę oraz wnętrza domów i budynków gospodarczych z końca XIX i...
Na Noc Muzeów zaprasza 17 maja Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu. Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przygotował szereg atrakcji dla zwiedzających. Wśród nich późnowieczorne i nocne oprowadzanie po rezerwacie, gry i zabawy dla dzieci (questy) oraz warsztaty i wykłady popularnonaukowe.
Na Noc Muzeów zaprasza 17 maja Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu. Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przygotował szereg atrakcji dla zwiedzających. Wśród nich późnowieczorne i nocne oprowadzanie po rezerwacie, gry i zabawy dla dzieci (questy) oraz warsztaty i wykłady popularnonaukowe.
Dnia 14 - 15 maja odbyła się konferencja naukowa ,,Cmentarzyska - relacje społeczne i międzykulturowe" organizowana przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy wraz z Polskim Towarzystwem Antropologicznym i Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich oddział w Poznaniu.
To wyjątkowa gratka dla miłośników historii, tajemnic i poszukiwaczy skarbów! W niedzielę, 16 lutego, w sali konferencyjnej im. Albina Węsierskiego w siedzibie głównej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbędzie się wykład "Poszukując zatopionej historii – podwodne badania archeologiczne jeziora Lednica". Wygłosi go dr Mateusz Popek z...
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza na kolejne fascynujące spotkanie z historią. Tym razem tematem przewodnim będzie wykład „Perły piastowskiej korony – Ostrów Lednicki”, który 16 marca wygłosi Ewa Pawlak z Oddziału Wczesnopiastowska Rezydencja na Ostrowie Lednickim.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy ma kolejną wyjątkową propozycję – tym razem dla najmłodszych miłośników historii i średniowiecza! Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na zajęcia edukacyjne pt. „Magiczna lednicka mikstura”.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza na obchody Narodowego Święta Chrztu Polski z udziałem Prymasa Polski. 13 kwietnia o godz. 12:00 na Ostrowie Lednickim odprawiona zostanie uroczysta Msza święta.
Wielkimi krokami zbliża się długo wyczekiwany sezon turystyczny na Ostrowie Lednickim i w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach! Już od 13 kwietnia miłośnicy historii będą mogli przenieść się w czasy średniowiecza lub XIX- i XX-wiecznej wsi.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza na obchody Narodowego Święta Chrztu Polski z udziałem Prymasa Polski. 13 kwietnia o godz. 12:00 na Ostrowie Lednickim odprawiona zostanie uroczysta Msza święta.
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie serdecznie zaprasza na „Majówkę z Historią w Grzybowie. Łucznicy Króla Bolesława”. Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w ramach obchodów 1000. rocznicy Koronacji Królewskiej. Impreza odbędzie się 1 maja 2025 r. w godz. 10:00 – 16:30.
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie serdecznie zaprasza na „Majówkę z historią w Grzybowie. Łucznicy Króla Bolesława”. Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w ramach obchodów 1000. rocznicy Koronacji Królewskiej. Impreza odbędzie się 1 maja 2025 r. w godz. 10:00 – 16:30.
W roku 2010 w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prezentowano cieszącą się dużym zainteresowaniem wystawę „Skarby Średniowieczne Wielkopolski”. Można było na niej podziwiać ponad 2000 sztuk monet i biżuterii z około 20 polskich muzeów i instytucji naukowych, w których...
Coroczne, majowe spotkanie z twórczością, w tym roku przybrało formę warsztatów. Zaprosiliśmy rękodzielników, których umiejętności oparte są o wiedzę przekazaną w rodzinie oraz współcześnie prężnie rozwijający się nurt nazywany folkdizajn.
Wielkanoc już coraz bliżej i z tej okazji rozpoczęliśmy już w Gieczu przygotowania do świąt. Do tej pory odwiedziły nas dzieci z Dominowa i Pigłowic, a także gimnazjaliści z Giecza. Czekamy jeszcze na dzieci ze Środy Wielkopolskiej i z Poznania, ale już teraz zachęcamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.
1. Przedmiotem niniejszego zamówienia są usługi konserwatorskie określone następująco we Wspólnym Słowniku Zamówień (CPV): 92522000-6 Usługi ochrony obiektów i budynków historycznych 92522200-8 Usługi ochrony budynków... Termin składania ofert: 2016-06-24
12 maja br. na Wydziale Melioracji i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyło się seminarium naukowe pt. „Niecodzienne odkrycia w kopalni torfu we wsi Nienawiszcz”. Organizatorami obrad była Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w...
Zamieszczamy relację z otwarcia wystawy, która opowiada historię powstawania Wielkopolskiego Parku Etnograficznego - ewolucję założeń, przybywania obiektów... 35 lat jego istnienia - od chwili jego powołania 29 września 1975 r. poprzez otwarcie ekspozycji dla zwiedzających 1 czerwca 1982, do chwili obecnej zostało zaprezentowane na...
|
znaleziono wiadomości: 1733
Znaleziono stron 419